I dag har Charlottenlund Travbane/Det Danske Travselskab udsendt en officiel meddelelse om den nye løbsserie for hopper, Royal Lunden.
Som travservice.dk i sidste uge kunne fortælle, har Charlottenlund Travbane skabt en ny løbsserie, der retter sig mod 3- og 4-årige hopper og som første gang vil blive afviklet i 2028.
I dag er den officielle meddelelse om løbsserien, Royal Lunden udsendt, og den bringer vi i sin helhed:

DTS lancerer millionløbsserie, hvor startretten følger ejeren – ikke hesten
Under navnet Royal Lunden introducerer Det Danske Travselskab (DTS) et helt nyt koncept i dansk travsport, der skal øge investeringslysten i danskopdrættede hopper
DTS lancerer nu løbsserien Royal Lunden. Et årgangsløb, som udover at have en historisk høj præmiesum introducerer et helt nyt koncept i dansk travsport, hvor startretten følge ejeren – ikke hesten.
Royal Lunden er forbeholdt hopper i det danske fødselsregister, samt danskopdrættede hopper som er indregistreret i et andet land. Løbsserien debuterer med hopper født i 2025 og afholdes for 3-årige hopper i 2028 og for 4-årige hopper i 2029, med en samlet præmiesum begge år tæt på 2 mio. kr, med fire indledende afdelinger, to semifinaler og én finale.
Nyt koncept skal øge investeringslyst Royal Lunden lanceres af DTS i samarbejde med Selected Sales med det formål at stimulere investeringslysten frem mod årets åringsauktioner samt skabe bedre indtjeningsmuligheder for danskopdrættede hopper.
Med Royal Lunden introduceres en helt ny dynamik i dansk travsport, hvor der udstedes i alt 2 x 48 startkort, som dækker hhv. 3 års- og 4 årssæsonen.
Startkortet er ikke knyttet til en bestemt hoppe, men til ejeren af kortet, der frit kan vælge, hvilken af sine startberettigede hopper, der skal repræsentere kortet ved start.
Det betyder, at selv hvis ens hoppe bliver skadet eller ikke udvikler sig som forventet, kan ejeren af et startkort vælge at erhverve en anden startberettiget hoppe eller sælge sit startkort. Dette giver fleksibilitet og forventes at stimulere købelysten.
I den indledende fase, kan startkort alene erhverves af danske opdrættere, der har opdrættet en hoppe i 2025 og af A-licens trænere.
Et kort giver startret i én af de fire indledende afdelinger med tolv heste i hver. Når et startkort kvalificerer sig til semifinale, stiger kortets salgsværdi markant, da antallet af tilbageværende kort reduceres med 50 pct. Startkortets værdi øges yderligere til finalen, hvor kun tolv opnår startret til kamp om de høje præmier.
Peter Andersen, formand for DTS-udtaler: ”Dansk travsport har brug for nytænkning og mod, som kan styrke investeringslysten. Vi tror, at Royal Lunden kan blive en gamechanger til glæde for hele dansk travsport pga. vores prioritering af danskopdrættede hopper, de høje præmier og den nyskabelse, at startretten følger start-kortets ejer – ikke hesten. Derfor investerer vi i dette initiativ, vi har udviklet med Selected Sales, og som er godkendt af Dansk Hestevæddeløb. Vi håber, trav Danmark tager godt imod Royal Lunden-initiativet. I givet fald vil der blive igangsat arbejde med henblik på videreførelse af løbsserien fremover.”
Opbakning fra Opdrætterforeningens formand
DTS’ nye initiativ tages rigtig godt imod af Opdrætterforeningen formand Mikkel Stub Jørgensen, der udtaler:
”Royal Lunden er et nyt og meget spændende løbskoncept, som vil bringe nye store indtjeningsmuligheder for danskopdrættede hopper født i 2025.”
Danske opdrættere og A-licenstrænere vil i denne uge modtage yderligere direkte information om Royal Lunden. Herunder hvilken dato der åbnes op for køb af startkort, hvilket forventes at ske på Breedersmillions.com, hvor handelsbetingelser, propositioner, kriterier og øvrige oplysninger vil fremgå. Allerede nu kan der læses svar på en række spørgsmål om Royal Lunden på https://www.travbanen.dk/om-os/lokale-nyheder/qa-paa-royal-lunden/
