TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

10 heste i Kriteriet

af | 2. okt 2018 | Nyheder

Kun 10 heste stiller op i årets største løb for de 3-årige travheste, Dansk Trav Kriterium. 

Som Travservice.dk kunne fortælle allerede dagen efter Kriteriumsprøverne den 24. september, kommer Donato Hyrdehøj ikke til start i Dansk Trav Kriterium, selvom hesten kvalificerede sig til hovedløbet via en andenplads i Kriteriumsprøven. Lindhardt Jensen, som har Donatello Garbo med i Kriteriet, har i stedet valgt at satse på en start i Kriterium Consolation.

Det samme gælder Deliciousstone, der var nummer tre i samme Kriteriumsprøven.

Det åbnede muligheden for at to heste længere nede i pointberegningen kunne komme med i Kriteriet, men det har ingen ønsket og derfor er der blot 10 heste til start i Rengøringsservice Danmark – Dansk Trav Kriterium 2018, der ligner et opgør mellem Diamondwind (Wishing Stone) og Donatello Garbo (Wishing Stone) – samt Da Vinci Peak (Gift Kronos) og Dontpaytheferryman (Cantab Hall), der dog ikke virkede alt for overbevisende i deres respektive Kriteriumsprøver.

Distancen er 2500 autostart med 310.000 kroner til vinderen.

Startliste:
1. Da Vinci Peak – Steen Juul
2. Diamondwind – Peter Untersteiner
3. Donatello Garbo – Rene Kjær
4. Dumbo – Jeppe Juel
5. Dontpaytheferryman – Birger Jørgensen
6. Darth Vader S M – Knud Mønster
7. Damien Shadow – Henrik Lønborg
8. Dortmund – Marc Bæk Nielsen
9. Dekanen K – Nicolaj Andersen
10. Diamond Is Rough – Kasper K. Andersen

I Dansk Hoppe Kriterium er der blandt de kvalificerede – også helt som forventet – afbud fra Dusty Shadow, og da ingen andre hopper længere nede på listen har ønsket at være med, bliver feltet på 11 heste.

I Wishing Stone Dansk Hoppe Kriterium 2018 er der til gengæld en klar favorit i Destiny (Explosive Matter) med Henrik Lønborg, der var overlegen i sin Hoppe Kriteriumsprøve.

Distancen er 2000 meter autostart med 175.000 kroner til vinderen.

Startliste:
1. Daisy Hill – Flemming Jensen
2. Destiny – Henrik Lønborg
3. Dicte Skovsende – Mads Hviid Nielsen
4. Dominique A P – Birger Jørgensen
5. Donna di Damgård – Ken Ecce
6. Dorikan Lund – Knud Mønster
7. Donttakeiteasy – Rene Kjær
8. Daisy Cash – Steen Juul
9. Diva Ice – Nicolaj Andersen
10. Delicious Laser – Peter Untersteiner
11. Delicious Babe – Jeppe Juel

Programsider til Kriteriedagen søndag den 7. oktober: KLIK HER