TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Jeppe styrer i Aalborg

af | 17. dec 2016 | Nyheder

Jeppe Juel understregede fredag sin suverรฆne fรธrerposition pรฅ hjemmebanen i Aalborg, hvor han vandt tre sejre.

45-35!

Nej, det er ikke resultatet af en hรฅndboldkamp, med derimod de sejrstal som de to oftest sejrende kuske pรฅ Racing Arena Aalborg har opnรฅet i 2016.

Med en lรธbsdag tilbage โ€“ 1. Juledag klokken 18.55 โ€“ er Jeppe Juel sikker pรฅ trรฆnerchampionat, idet han efter fredagens sejrs-trippel har vundet 45 sejre mod Birger Jรธrgensens 35.

Det var i รธvrigt de to kuske, der dominerede fredagens lรธb ved hhv. at vinde tre og to sejre.

Jeppe Juel indledte med Peter Jensen-trรฆnede Draco Braz Minto Nu Pagadi), der denne gang holdt sig ved jorden og sejrede sikkert i 1.18.2.

Bastian T tog sin fjerde sejr inden for de sidste fem starter. Foto Hesselborg Foto

Bastian T tog sin fjerde sejr inden for de sidste fem starter. Foto Hesselborg Foto

Derefter blev det til sejr med egentrรฆnede Bastin T (Ens Snapshot), der var overlegen ved sin fjerde sejr inden for de sidste fem starter. Vindertiden 1.17.5/23160 m. โ€“ Mรฅske kunne Believeinus med Henrik Lรธnborg have givet den en match med en bedre rejse undervejs.

Tredje sejr blev hjemfรธrt med den vanskelige franskmand, Amour du Coglais (Ganymede), der passerede mรฅlstregen i 1.14.3a/2140 m – det var fรธrste sejr i denne sรฆson i sjette forsรธg.

Birger Jรธrgensen vandt med hhv. Morten Juul-trรฆnede Ultra Modern Hanke (Conway Hall) i 1.16.9a/2140 og debutanten, Brave Challenger (Great Challenger) i 1.19.9/23140 m โ€“ den trรฆnes af Kaj Westergaard.

Det er to heste, der familiemรฆssigt har noget at leve op til.

Ultra Modern Hanke er helbroder til tophesten Tycoon Conway Hall, mens Brave Challenger er helbroder til bl.a. de gode Vivaldi og Pavarotti,