Tilliden til Jeppe Juel med Jerry Riordan-trænede Twist and Shout var bestemt ikke særlig stor i lørdagens 8. løb – V75-4 på Jägersro, men parret overraskede ved at vinde en sikker sejr.
Spillet til lidt over 50 gange pengene og kun afkrydset på 1% af V75-kuponerne fortæller vel alt om, hvor stor tilliden hos spillerne var til Twist and Shout (Muscles Yankee) med Jeppe Juel i V75-4.
Undervejs så man ikke noget til parret, der lå sidst i feltet, men midt i opløbssvinget skete der noget.
-Jeg kunne mærke, at hun var frisk, og hun svarede villigt, da jeg bad hende om at løbe hurtigere, fortalte Jeppe Juel efter sejren.
På opløbshjørnet var parret ude i syvende spor og ned gennem opløbet løb den 5-årige italienskfødte hoppe hurtigst af alle og sejrede sikkert i 1.14.5/2640 m.
-Jerry Riordan havde sagt til mig, at det var en ”diesel”, men jeg skal da love for, at hun kunne speede til slut, sagde Jeppe Juel.
Der var 100.000 SEK i førstepræmie.