TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Jeppe fik sin fødselsdags sejr

af | 28. aug 2015 | Nyheder

Jeppe Juel fejrede sin 40 års fødselsdag ved at deltage i løbene på Lunden og indledte fredagens program med at bringe 2-årige Balotelli til sejr – en sejr som i høj grad var fødselsdagsbarnets fortjeneste.

Jeppe Juel vandt sin 40 års fødselsdags sejr med Balotelli, der bestemt ikke var nogen nem køretur for ham. Foto Martin Timm Holmstav

Jeppe Juel vandt sin 40 års fødselsdags sejr med Balotelli, der bestemt ikke var nogen nem køretur for ham. Foto Martin Timm Holmstav

Hvis der var nogen, der var i tvivl om Jeppes Juels evner til at bære en hest ned gennem et opløb, så fik de beviset for at det kan han, da han fredag eftermiddag vandt med Balotelli (ENS Snapshot) i Derbyweekendens 1. løb på Charlottenlund Travbane.

Lillebroderen til den afdøde US Snapshot og Amaretto – begge med stærke præstationer som 2-åring – havde i den grad problemer med travet ned gennem opløbet, men Jeppe Juel brugte hele sit kusketalent og formåede at holde den i noget, der i hvert fald ikke var galop, til målstregen var passeret.

Balotelli , der trænes af Gordon Dahl, agerede allerede under opvarmningen tvivlsomt, og Jeppe Juel fik lagt et par boots på forbenene af den – og det var nok medvirkende til, at den trods alt kunne klare sejren hjem i 1.19.5/2000m foran løbets eneste tillægsheste, Blue Moon med Bent Svendsen i 1.18.8.

Løbets favorit var Carlos Texi med Mads Hviid, men den galoperede i opløbssvinget som en slået hest.

I fjor vandt Jeppe Juel i øvrigt også derbyweekendens 1. løb, den gang med Amazing Design