Torsdag aftenย startede Flemming Jensen for fรธrste gang den 4-รฅrige hoppe Vikki C N i et lรธb pรฅ ร by Travet. ย Vikki C N havde ikke lavet de store ting som 3-รฅring, men prรฆstationen i aftes, der resulterede i sejr, lover godt for fremtiden.

Vikki C N med Flemming Jensen vinder foran indvendige Vinder Vang og Ganghis Khan,
I fjor startede Vikki C N (Great Challenger) 11 gange og vandt en enkelt sejr tilbage i slutningen af marts. I alt blev det til 19.666 kroner i prรฆmier.
Flemming Jensen fik Vikki C N i trรฆning den 30. marts og startede hende for fรธrste gang i aftes pรฅ ร by Travet.
Tilliden blandt spillerne til Vikki C N med sin nye trรฆner var ikke overvรฆldende og i totalisatoren var parret spillet til lidt over 10 gange pengene!
Vikki C N sad hurtigt i spids, men slap efter 600 meter til storfavoritten Genghis Kahn med Stefan Sรธderkvist.
Tempoet var ret moderat โ 1.19.9/1000 m.
Ind i oplรธbet sendte Flemming Jensen Vikki C N i angreb og de fik hurtigt grebet pรฅ Genghis Khan, der dog holdt godt ved.
I open stretch dukkede endnu en danskfรธdt hest, Vinder Vang med Thomas Uhrberg op, og den sรฅ en overgang ud til at skulle vinde, men Vikki C N slog kontra og sejrede i 1.16.9 foran Vinder Vang og Genghis Khan, begge i 1.17.0.
De sidste 500 meter efter 1.12.4.
Der var 25.000 SEK i fรธrsteprรฆmie – og det er omregnet 19.762 kroner, ย sรฅ Vikki C N har allerede nu tjent mere i en start for Flemming Jensen end hun gjorde hele sidste รฅr, hvor det blev til 19.666 kroner!!
Flemming Jensen havde yderligere to heste med til ร by.
Det var Encore Son, der blev nummer tre og Keeping Julia, der blev nummer fem.
