Mens Garfield er kรฆmpefavorit til sejren i Jydsk 4-รฅrings Grand Prix er Hoppe Grand Prix mere รฅbent.
Ingen hoppe gik alene over banen i de tre prรธver til Hoppe Grand Prix der blev kรธrt fredag eftermiddag pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane.

Golden CN med Bent Svendsen var den, der sรฅ ud til at vinde lettest, men hvis ikke Global Yankee med Jeppe Juel havde haft startfejl, sรฅ var den blevet mere nรฆrgรฅende end den nu blev.
Golden CN fรธrte fra start til mรฅl og vandt i 1.15.6, mens Global Yankee blev nummer to i 1.15.7 โ kort foran Ginetta med Rene Kjรฆr.
De to รธvrige Hoppeprรธver endte i mรฅlfoto-opgรธr.

Fรธrst var det Gucci med Jeppe Juel, der fangede Gaby CN med Jรถrgen Sjunnesson og Gin Flame med Steen Juul โ alle fik noteret 1.15.3a/1800 m og siden kunne Morten Juul-trรฆnede Gonnabe Shadow med Birger Jรธrgensen akkurat nรฅ frem til sejr i 1.14.6a/1800 m foran Gurli Tinghรธj med Jeppe Juel og lรฆnge fรธrende Go On Gardenia med Knud Mรธnster, begge i 1.14.7.

Da Go on Gardenia i dag kom fejlfrit afsted, troede man lรธbet afgjort, men hun kunne ikke svare de angreb, der kom i oplรธbet.
Fรธlgende kvalificerede sig til Jydsk 4-รฅrings Hoppe Grand Prix:
Hest – trรฆner
Gucci โ Jeppe Juel
Gonnabe Shadow โ Morten Juul
Golden CN โ Bent Svendsen
Gaby CN โ Ken Ecce
Gurli Tinghรธj โ Jeppe Juel
Global Yankee โ Jeppe Juel
Gin Flame โ Steen Juul
Go On Gardenia โ Knud Mรธnster
Ginetta โ Rene Kjรฆr
Bedste 4. Hest efter Pointberegningen
Golden Money โ Steen Juul
Da de to hรธjst rangerede heste i pointberegningen kvalificerede sig kommer de to andre fjerde heste ogsรฅ med (hvis de รธnsker det)
Golddigger Shadow โ Morten Juul
Girl Happy E P โ Ole Henriksen
