Dansk Travsports Centralforbund (DTC) meddeler i dag, at der ikke bliver foretaget ændringer i startlisterne til Aalborg Store Pris, Aalborg Store Pris Consolation, Aalborg Hoppechampionat samt de to auktionsløb for henholdsvis hingste/vallakker og hopper.
Når det flyttede Aalborg Store Pris afvikles fredag 6. november bliver startlisterne i hovedløbet samt Aalborg Hoppechampionat og Aalborg Store Pris Consolation identiske med dem, der var i det oprindelige program, som skulle være afviklet i weekenden 19. og 20. september.
Det samme gør sig gældende for Auktionsløb for Hopper og Auktionsløb for Hingste/vallakker, der begge køres fredag 20. november.
Det vil sige, at derbyvinderen Extreme starter fra spor ét i Aalborg Store Pris, mens hoppederbyvinderen Eenymeenyminymoe har nummer syv i Aalborg Hoppe Championat.
Det vil være muligt at slette sin hest fra et af de respektive løb, såfremt man ikke ønsker at gøre brug af sin startplads.
Slettes der hest(e) i et løb, så gælder de almindelige regler for, hvordan hestene skal placeres bag startvognen, når en eller flere heste udgår ved autostart.
Det vil også være muligt at foretage kuskeændringer i de respektive løb, når blot der ændres til en kusk i samme licenskategori.
Startlisten til Aalborg Store Pris (6. november) vil derfor have dette udseende:
1. Extreme – Steen Juul
2. Bugsy – Ken Ecce
3. Epicwildfire M T – Jeppe Rask
4. Ecco C N – René Kjær
5. Elegant C N – Bent Svendsen
6. Emoji – Flemming Jensen
7. Enjoy The Game – Thomas Uhrberg
8. Eddie The Eagle – Michael Lønborg
9. Ericano – Kenneth Andersen
10. E Type Cash – Birger Jørgensen
11. Erling – Knud Mønster
12. Encore Cloc – Henrik Lønborg
Startlisten til Aalborg Hoppechampionat (6. november) vil have dette udseende:
1. Entre Hyrdehøj – Michael Lønborg
2. Energy Mix – Bent Svendsen
3. Ebony Blåbjerg – Knud Mønster
4. Eye In The Sky – Kasper K. Andersen
5. Exciting Lady – Michelle Mønster
6. Emma D – René Kjær
7. Eenymeenyminymoe – Flemming Jensen
8. Evita – Morten Friis
9. Estrella Sisa – Birger Jørgensen
10. Exit To Heaven – Ken Ecce
11. Echo Hill – Jeppe Juel
12. Exclusive Laser – Steen Juul
Startlisten til Aalborg Store Pris Consolation (6. november) vil have dette udseende:
1. Eros Zola – Flemming Jensen
2. Epic – Birger Jørgensen
3. Epos Østervang – Mads Hviid Nielsen
4. Eightdaysaweek – Kasper K. Andersen
5. Eldon Neergård – Morten Friis
6. Express A P – René Kjær
7. Ella Rush – Anders Pedersen
8. Eddie Cock – Bent Svendsen
9. Enzo – Jeppe Juel
10. Eik Hindø – Casper M. Nielsen
11. Euro Dream – Thomas Uhrberg
Startlisten til Auktionsløb for Hopper (20. november) vil have dette udseende:
1. Gin Tonic – Casper M. Nielsen
2. Gloria Line – Steen Juul
3. Gullfoss – Christian Lindhardt
4. Golden Hulsig – Pauli Andersen
5. Gaia Brogård – Kasper K. Andersen
6. God Save The Queen – Gordon Dahl
7. Gin Flame – Kenneth Andersen
8. Gloria K – Birger Jørgensen
Startlisten til Auktionsløb for Hingste/vallakker (20. november) vil have dette udseende:
1. Gizmo Cook – Christian Lindhardt
2. Giantstone – Birger Jørgensen
3. Givemestoneheart – Nicklas Korfitsen
4. Get A Wish – Bo Westergaard
5. Geo – René Kjær
6. Golden Stone – Morten Friis
7. Gitano – Flemming Jensen
8. Griffith – Mads Henriksen
(Pressemeddelelse fra Dansk Hestevæddeløb)