TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

I dag for 100 år siden

by | 5. Jun 2021 | Nyheder

I mange år var Grundlovsdag – 5. juni – ensbetydende med Derbydag på Lunden, og i 1921 gik sejren til storfavoritten Bella S med Sofus Sørensen, som ellers gjorde hvad han kunne for at nedtone forventningerne.

Bella S (her uden bandager) med Sophus Sørensen

På det ene forben havde Bella S således en bandage gennemvædet med blod, men var det et fupnummer for at narre konkurrenterne til at tro, at favoritten ikke var på toppen – ellers var Bella S virkelig kommet til skade?

Fup eller fakta – Bella S indfriede forventningerne som Derbyfavorit og vandt en sikker sejr i tiden 1.32,0/3000 meter.  

Mange år efter benægtede Sofus Sørensen at han skulle have forsøgt at narre konkurrenterne.

”Man påstod, at jeg havde smurt dens ene ben ind i rødbedesaft, for at konkurrenterne skulle tro, den var kommet til skade, men det er ikke rigtigt. Hesten var blevet skåret ud i hoven, fordi der var betændelse, og den havde bandage på da den gik ud til Derbyet. Under løbet bevirkede trykket, at der sivede blod ud gennem gazebindet, og det er sandheden.” sagde Sofus Sørensen i et interview med Hugo Holdgaard i ”Travsportens Jul 1964” kort tid efter han havde sluttet karrieren.

Historien om Bella S er nok den mest kendte om Sofus Sørensen, som gennem sin lange karriere vandt ikke færre end syv Derbysejre. Fem i Danmark og to i Sverige – og på Travsportshistorie.dk kan du læse et stort portræt af ”Hele Danmarks Sofus” – klik her