Trav- og galopsporten er atter blevet populær i Odense, hvor der ofte meldes udsolgt i Fyens Væddeløbsbanes restauration flere dage før en løbsdag.
Sådan har Fyens Væddeløbsbanes restauratør kunne melde i flere dage op til fredagens løbsdag.
Man kan roligt fastslå, at den gamle tese: Hvor godtfolk er, kommer godtfolk til passer på Fyens Væddeløbsbane
Det er blevet særdeles populært at gå til væddeløb i Odense, og det skyldes ikke mindst den netværksklub, der nu kører på andet år, og hvor fynske firmaer står i kø for at komme med ind i fællesskabet,
Tidligere var det OB og fodbold, der var hip i Odense.
Nu er det en væddeløbsdag på Fyens Væddeløbsbane!
Forhåbentlig får interessen fra de mange nye væddeløbsgæster – især erhvervsfolk – også den afsmittende effekt, at de får lyst til at blive hesteejere, for det er trods alt et punkt, hvor Fyens Væddeløbsbane fortsat halter efter på.!
Eftermiddagens hovedløb, Oberstløjtnant Sørensen Mindeløb har således blot 6 startende heste.
Løbet køres for at mindes banens stifter, Oberstløjtnant C. Th. N. Sørensen – i mange år var dette løb udskrevet for 2-årige heste, men har i de senere år været udskrevet for forskellige klasser.
På programmet står også en anden gammel klassiker, amatørmatchen mellem Bergen-Bjerke og Odense, der har mere end 50 år på bagen.
I alt er der 10 løb på programmet på Fyens Væddeløbsbane – baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her