TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Grand Prix-løb uden storfavoritter

af | 14. aug 2022 | Nyheder

Såvel Jydsk 3-årings Grand Prix som 3-årings Hoppe Grand Prix, der i eftermiddag køres på Jydsk Væddeløbsbane, har ingen storfavoritter.

I 3-årings Grand Prix er de fire vindere af Treårsprøven selvfølgelig sejrsaktuelle.

Det er Hnokki Speed med Birger Jørgensen, Howlingatthemoon med Jan Dahlgaard, Harpy med Robert Bergh og Hero Boom Bay med Jeppe Rask, men også Heavenly Stone med Knud Mønster er en vindermulighed.

Hos hopperne er der også de fire Hoppeprøvevindere – Hopefuldiamond med Bo Westergaard, Helga Sinclair med Gordon Dahl, Head over Heels med Flemming Jensen og Holly med Jan Dahlgård, men derudover vil vi pege på Helena DD med Jeppe Rask.

I Consolationløbet er der to oplagte favoritter i Hurricane Photo med Bjarke Haagensen, der løb 1900 meter med et punkteret dæk i Treårsprøven og var førende til midt i opløbet samt Happyrun Cloc med Rene Kjær, som jeg ikke glemmer for dens andenplads bag Hurricane i Grand Circle-kvalifikation på Fyn.

Dagens indledes med Poul Kraghs Mindeløb for 2-åringer – her mødes ni debutanter.

Kan Torben Hovgårds Jamaica Gardenia med Jeppe Rask være vinderen?

Mere sikker er jeg på at Ivan NL med Flemming Jensen vinder 2. løb – V5-1. Den leverede en uhyggelig ophentning efter stor galop fra start efter startvogn på Åby.

Her er det voltestart og 2880 meter!¨

Husk at Derby25 i dag tilbyder Dobbelt Op i V4 eller V5 til løbene på Jydsk Væddeløbsbane.

På Derby25 er Carsten Rabjerg klar med et par fiduser – klik her

Baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her