For fรธrste gang siden den 6. juli 2024 skar danske Get a Wish lรธrdag mรฅlstregen som en sikker vinder.
Efter Robert Bergh har modtaget den danske Derbyvinder 2022, Get a Wish (Wishing Stone) i trรฆning er den blomstret op og har leveret flere fine prรฆstationer i hรฅrdeste selskab.
Lรธrdag var Get a Wish med Robert Bergh til start I Gulddivisionen pรฅ Axevalla, og det der pรฅ papiret lignede en let opgave til Dorthe Christensens opdrรฆt, blev det ogsรฅ.

Get a Wish med Robert Bergh sejrede efter behag i 1.13.6a/2640 m foran Laredo Boko med Rikard N Skoglund i 1.14.0.
Med fรธrsteprรฆmien pรฅ 150.000 SEK har Get a Wish nu tjent 569.242 SEK i 2026.
Sรธlvdivisionen mรธdtes pรฅ sprint og her sejrede Loxahatchee (Greenshoe โ Hannelore Hanover) med Daniel Wรคjersten i kamp med Ready Star med Mats E Djuse i 1.19.8a/1640 m. Fรธrsteprรฆmie 150.000 SEK.
Daniel Wรคjersten har vรฆret stรฆrkt kรธrende pรฅ Axevalla fredag og lรธrdag, hvor han har vundet samtlige sine starter โ tre fredag og to lรธrdag!
Og apropos Loxahatchee โ den solgtes som รฅring pรฅ auktion i USA for 435.000 dollars under navnet Holy Grail Hanover.

Foto Kanal 75
Han er fรธrste afkom efter verdensrekordholderen Hannelore Hanover (Swan for All) 1.08.0 โ 3 mio. dollars.
I USA fungerede Loxahatchee ikke โ den lรธb bedst 1.11.3 og tjente 44.890 dollars.
Hos Daniel Wรคjersten har den forbedret rekord til 1.09.6 og har alene i รฅr nu tjent 850.000 SEK.
