To danske travbaner med løb samme dag – det sker ikke så tit, men er tilfældet i eftermiddag.
Charlottenlund Travbane indleder sine søndagsløb tidligt med start allerede klokken 12.00 og har i alt otte løb på programmet.
Sidste løb er programsat til klokken 14.28.
Sejrshesten Lingonris, der trænes af Morten Melin, er ubesejret på Lunden for Birger Jørgensen, men i eftermiddag er det Jörgen Sjunnesson, der tager over, da Birger (Jørgensen) er til 60 års fødselsdag hos en god ven.

Lingonris starter i 5. løb, hvor den er storfavorit til at tage sin sejr nummer syv i år.
Morten Melin har også taget Lillie Vang med til Lunden, og den har topchance i 7. løb – det er også Jörgen Sjunnesson, der kører den.
Axel Jacobsen sender fem heste til start – bl.a. de to sejrsheste Staro Torino i 3. løb og Kaboom i 6. løb – begge med Rene Kjær i sulkyen.
Selv har Axel Jacobsen en god chance i Lillie Vangløbet med Vixi Forever, der er bedre end resultatrækken.
Rene Kjærs tips til dagen på Bet25 – klik her
ATAKs Fødselsdagsløb
På Jydsk Væddeløbsbane er amatørerne i fokus i eftermiddagens program, der består af såvek trav- som galopløb.
Traverne indleder med 1. løb klokken 14.15.
Hovedløbet er finalen i ATAKs Amatørløb, der er 4. løb med start klokken 15.23.
To kuske, der begge kvalificerede to heste til start i løbet har valgt – Søren Demant Andersen kører sin egen 9 Langelænder fremfor Brian Chronagers 5 Jeans N Epower, som får Dennis Kristiansen i sulkyen.
Heidi Lønborg, der vandt to af udtagelsesløbene med hhv. 6 La La Land og med 11 Inspired Lights har valgt La La Land fra 20 meter tillæg, mens Mads Hjortsballe tager Inspired Lights fra 40 m tillæg.
Mit vindertip Jeans N Epower!
ATAKs Fødselsdagsløb har i år en førstepræmie på 37.500 kroner
