I aften starter Flemming Jensen-trænede Aros Line med Mads Pedersen på Bornholms Brand Park i et af udtagelsesløbene til Bornholmsmesterskabet.

Det er ikke fordi Aros Line er på vej til at blive solgt til Bornholm, at den i aften starter på Bornholm og nok som den første Flemming Jensen-trænede hest på solskinsøen – måske lige bortset fra en starthest i det nu hedengangne Provinsmesterskab.
Men der er en forklaring på hvorfor Aros Line pludselig dukker op i et udtagelsesløb til Bornholmsmesterskabet.
-Jeg har sommerhus på Bornholm, og jeg og familien er her i august, og derfor fandt vi at det var en sjov ide at starte Aros Line, fortæller Thomas Clemmensen fra ejerkredsen,
-Vi har allieret os med Mads Pedersen, og Aros Line kom herover i sidste uge og i lørdags testede Mads ham på banen i Almindingen, og Aros Line fløj rundt i svingene, siger Thomas Clemmensen.
-Nu håber vi selvfølgelig at han kvalificerer sig til finalen søndag den 22. august, hvor vi fortsat ferierer her, slutter Thomas Clemmensen.
3 Aros Line med Mads Petersen er i til start i 4. løb, hvor den bl.a. møder 1 Hazard Sund med Martin Sjøholm Jensen, 2 Jetset Onion med Kenn Christoffersen og 9 Stand and Deliver med Stefan Lind-Holm.
Der køres 2 udtagelsesløb og de fem bedste fra hvert løb går til finalen.
Baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her
