TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

First Blood i dagens 5+-løb på Vincennes

af | 7. jan 2023 | Nyheder

Efter at have været meldt hårdt op i flere løb er First Blood nu tilbage i sin egen klasse, hvor han er særdeles godt inde i eftermiddagens 5+-løb på Vincennes.

Løbet, Prix de Vic-sur-Cere er udskrevet for 6-årige heste med max. 205.000 Euro på præmiekontoen og passer således helt perfekt til First Blood, der starter med 204.613 Euro!

Jean Michel Bazire har igen overladt linerne bag danske First Blood til Christophe Martens, mens han selv kører Hurella, der er en af løbets favoritter.

First Blood står ved middagstid til 13 gange pengene og er spillet som sjettefavorit.

Løbet køres klokken 15.15.

Senere på dagen – klokken 16.25 -køres Gruppe II-løbet, Prix Maurice de Gheest over 2175 meter og doteret med 120.000 Euro.

Løbet er forbeholdt 3-åringer og er blevet en fransk/italiensk match – der starter nemlig seks franske og fem italienske 3-åringer.

Hjemmeholdets bedste hest er Tomas Malmqvist-trænede Kamehamea (Uniclove), der har vundet fire ud af otte gange, mens den bedste italienske chance er Eminent Font (Ringostarr Treb), der trænes af Tiberio Cecere og køres af Marco Stefani.