I mange รฅr har travsportens reglementer vรฆret samlet i en special udgave af Travkalenderen, men nu er det nye tider – og der er nye regler pรฅ flere omrรฅder.
I stedet for at have samlet hele reglementet i Travkalender nummer 1 har man nu udgivet to hรฆfter, DTCs Lรธbsreglement og DTCโs Anti-dopingreglement โ desuden har man samlet informationer omkring hvad udstyr, der mรฅ benyttes i en speciel fil โ de tre ting kan alle downloades pรฅ trav.dk.
Af de รฆndringer, der er i 2024, kan nรฆvnes at der strammes op for brugen af pisk, sรฅledes der ikke lรฆngere mรฅ slรฅs, men blot animeres ved at kusken drejer det hรฅndled, hvor man har pisken.
I mange รฅr har รฅrets fรธrste 2-รฅrslรธb vรฆret kรธrt i forbindelse med Jydsk 4-รฅrings Grand Prix-weekenden i Aarhus omkring mรฅnedsskiftet juni/juli.
Fremover mรฅ der tidligst afvikles 2-รฅrslรธb fra den 1. august.
Lรฆs mere pรฅ dette link, hvor du ogsรฅ kan downloade de nye reglementer โ klik her
