TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

En institution takkede af

af | 10. mar 2018 | Nyheder

Bornholms Travselskab skal have ny formand, da Thorkild Jensen ikke ville i kampvalg pรฅ den ordinรฆre generalforsamling fredag aften,

Alt gik fredelig og roligt ved fredagens generalforsamling hos Bornholms Travselskab.

Der var nรฆsten ingen bemรฆrkninger til formandsberetningen, regnskabet eller budgettet, og der var ingen indkomne forslag.

Men ved valget til bestyrelsen kom bomben – ย for nogle.

Egon Jensen. Foto Torben Ager

Nina Kjรฆr foreslog Egon Jensen som modkandidat til den mangeรฅrige formand Thorkild Jensen.

Egon Jensen var selv pรฅ ferie og deltog derfor ikke i generalforsamlingen, men havde accepteret at stille op til valg til bestyrelsen.

Thorkild Jensen sagde Nej Tak til kampvalg, og dermed var Egon Jensen ny i bestyrelsen.

Og mรฅske direkte pรฅ vej til formandsposten!

Bestyrelsen konstituerer sig pรฅ et mรธde i nรฆste uge.

Egon Jensen er et velkendt navn pรฅ Bornholm og i bornholmsk travsport.

Som ganske ung tog han licens, og efter en lรฆngere pause som aktiv travmand pรฅ grund af tandlรฆgestudiet familie og senere selvstรฆndig tandlรฆgeklinik, gik Egon Jensen for nogle รฅr siden – ย med brask og bram โ€“ ind i ย travsporten igen.

Og med stor succes.

Mandix Silk og Max Brogรฅrd var nogle af hestene, som straks gav Egon Jensen store oplevelser.

Max Brogรฅrd vandt bl. a. bornholmsmesterskabet med Frank Mikkelsen.

Egon Jensen har ogsรฅ vรฆret bestyrelsesformand for Bornholms Brandforsikring – ย en af banens store sponsorer.

En levende legende takkede af til stรฅende klapsalver
Den afgรฅede formand Thorkild Jensen takkede af efter nรฆsten 30 รฅr som bestyrelsesmedlem i Bornholms Travselskab.

Thorkild Jensen. Foto Bornholms Travselskab

Bestyrelseskollega Carsten Scheibye รธste mange roser ud til Thorkild Jensen for hans kรฆmpe arbejdsindsats, og forsamlingen kvitterede med stรฅende klapsalver.

Thorkild Jensen takkede og รธnskede Egon Jensen god vind fremover, og tilfรธjede, at man lรฆnge havde รธnsket at fรฅ Egon Jensen med i arbejdet i travselskabets bestyrelse, selv om han lunt bemรฆrkede til sidst, at det ikke var ungdommen, der kom med. Egon Jensen er stort set pรฅ alder med Thorkild Jensen.

Thorkild Jensen kom med i bestyrelsen i 1989 pรฅ opfordring af davรฆrende formand Erling Rรผgge, og da denne i en tidlig alder dรธde i 1994, overtog Thorkild Jensen formandsposten.

Bortset fra en treรฅrsperiode har han siddet pรฅ formandsposten siden.

Slideren og arbejdsbien med pokerface
Der er sket utroligt meget pรฅ Bornholms Brand Park og i Bornholms Travselskab i de รฅr Thorkild Jensen har bestridt formandshvervet.

Thorkild Jensen kan karakteriseres som slideren og den store arbejdsbi.

Han kan arbejde i mange af dรธgnets timer. Sรธvn behรธver han ikke sรฅ meget af. Med en smรธg i munden knokles der for den sport, han er bidt af.

Nรฅr Thorkild Jensen var fรฆrdig med sit krรฆvende job som arbejdsleder i et af รธens store entreprenรธrfirmaer var det altid tid for travet.

Thorkild Jensen har prรธvet det hele i travsporten, og har altid vรฆret i gang med et eller andet projekt inde pรฅ travbanen eller siddende ved forhandlingsbordet med et pokerface for at kรฆmpe for forbedringer af forholdene for banen og dens brugere. Nรฆvnes kan baneudvidelse, staldbyggeri og etablering af lysanlรฆgget.

Tre store anlรฆgsarbejder, hvor Thorkild Jensen var blandt dem, der stod i spidsen og fik det hele til at ende som sรฆrdeles positive trin i den bornholmske travsports udvikling.

Hans valgsprog er: โ€Sรฅ tager vi fatโ€.

Hรฆnderne er sat rigtigt pรฅ, en rigtig hรฅndvรฆrkertype, som gerne selv gรฅr i gang.

Sรฅ bliver det lavet med det samme og pรฅ den mรฅde som, der รธnskes, sรฅdan var, og er, filosofien.

Travselskabets tarv kom fรธrst, det frivillige lederarbejde drager stadig ildsjรฆlene, heldigvis da.

I รฅr 2000 blev Thorkild Jensen medlem af Dansk Travsport Centralforbunds bestyrelse.

Forhรฅbentlig kan travselskabet og travbanen stadig fรฅ lov til at trรฆkke pรฅ hans brede sagkundskab indenfor mange omrรฅder.