Dyrlæge Marianne Green fra Ansager Hestehospital mener, at man skal tage fløjlshandskerne af og snakke ærligt om overvægt blandt heste.
Pressemeddelelse fra Ansager Hestehospital
»Overvægt er et velfærdsproblem hos heste lige så vel som det er for os mennesker.«
Ifølge dyrlæge Marianne Green fra Ansager Hestehospital er overvægt hos heste er et tiltagende problem. Hun ser oftere overvægtige heste end heste som er for tynde.
Spørgsmålet er herefter, om tendensen skyldes uvidenhed, et ændret syn på hvordan en hest bør se ud huldmæssigt, eller slet og ret en tilbøjelighed til overfordring i misforstået godhed.
»Jeg tror, at det er lidt en blanding. Førhen da kvaliteten af foderet måske ikke var så godt som tilfældet er nu, skete der en naturlig nedgang i vægten hen over vinteren, men det er ikke så udtalt længere i takt med at kvaliteten på foderet er blevet bedre,« siger Marianne Green.
Hun opfordrer hesteejerne til at være opmærksomme på, at alt der ryger i hestens mund – selv mindre godbidder – er foder som kan medvirke til at hesten kommer i for god stand, hvilket kan straffe sig i længden.

Øget risiko for forfangenhed
Præcis ligesom hos os mennesker, kan overvægt hos heste nemlig føre til helbredsmæssige problemer.
»Den største risici ved overvægt er en øget risiko for forfangenhed. Hvis problemet fanges i god tid og der sættes en behandling ind, kan hesten komme tilbage til sin fulde atletiske formåen, men forfangenhed kan også være fatal og gøre uoprettelig skade,« siger Marianne Green.
Hun pointerer, at ligesom vi mennesker kan blive ramt af type 2-diabetes, kan overvægtige heste blive ramt af EMS (Equint Metabolisk Syndrom), en stofskiftesygdom med insulinresistens.
»Vores generelle anbefaling er, at man skal holde hesten i god huld. Hvad det vil sige, kan være forskelligt fra hest til hest. Nogle heste har et øget energiniveau, og har man en drægtig hoppe, eller hvis hoppen har et føl ved siden der dier, skal det også tages med i vurderingen. Men har man eksempelvis en hest som går på marken og er foldbums, så skal den heller ikke gå og være overvægtig,« siger Marianne Green.
Filosofien er, at hesten måske ikke har behov for så mange kalorier som vi eventuelt tror at de har.
Tag snakken i tide
Samlet set er det vigtigt at tage snakken om problemet inden det for alvor tager fart, eventuelt i dialog med dyrlægen.
»Vi tager gerne snakken med ejeren, hvis de skønnes at fodre lidt for godt. Så fortæller vi om nogle af de risici, der er forbundet med overvægt og forsøger at give hesteejerne nogle værktøjer til at sætte ind med,« fortæller Marianne og tilføjer:
»I nogle tilfælde beder hesteejerne om en vurdering. Ellers tager vi det ofte som en del af vores sundhedseftersyn, eksempelvis når hestene skal vaccineres eller have foretaget rutinemæssige mundhuleundersøgelser.«
Dyrlægens erfaring er, at nogle hesteejere faktisk bliver chokerede, når det italesættes at deres heste er for tykke. Det tolker hun som et ændret syn på, hvordan vores heste ser ud kontra anbefalingerne.
Et stigende problem
Dyrlægen ser overvægt hos heste som et stigende problem. Ligesom det er en folkesygdom blandt vi mennesker, så er det ifølge Marianne Green også ved at være tilfældet i vores hestepopulation. Men hvad bør man som hesteejer stille op, hvis man er ængstelig eller usikker på, om man gør det rigtige for sin hest?
»Der findes mange huldvurderingsskemaer. Den Danske Dyrlægeforening har også nogle gode materialer, så der er ting man selv kan vurdere ud fra. Det kan være en god øvelse at gøre sig, at gå hesten igennem med et skema, men tag ellers en snak med dyrlægen,« anbefaler Marianne Green.
Eftersom overvægt typisk kommer gradvist kan det være klogt at lade andre øjne vurdere hestene. Her kan en professionel vurdering fra en dyrlæge være god at støtte sig til i bestræbelserne på at ramme den enkelte hests ideelle huldscore og vægt.
Ifølge dyrlægen er det især nu, hvor vi går ind i foråret og græsset begynder at skyde, at risikoen for forfangenhed er størst.
—
- Ansager Hestehospital er blandt landets mest specialiserede dyrlægeklinikker hvad angår heste af alle racer. 17 dedikerede medarbejdere står klar til at løse enhver veterinær opgave med din hest. Seks hestedyrlæger er beskæftiget på hospitalet og i udkørende praksis. De bakkes op af en kompetent stab af en veterinærsygeplejerske, en hestefysioterapeut, veterinære servicemedarbejdere samt administrativt personale. Hospitalet og medarbejdere bliver løbende opdateret med det nyeste udstyr og viden indenfor diagnostik, behandling og operationsteknikker. Endvidere har vi eget laboratorium for blodprøveanalyser og undersøgelse af gødningsprøver samt meget mere, hvilket muliggør iværksættelse af behandlinger og indgreb uden unødig ventetid.
