I weekenden blev der valgt ny bestyrelse i Breeders Club, og her er hvad foreningen fremover vil arbejde for.

Pressemeddelelse fra Breeders Club
Vi vil i bestyrelsen bestrรฆbe os pรฅ รฅbenhed, dialogskabende og resultatorienteret til gavn for danske opdrรฆttere. Vi vil arbejde for 3 mรฆrkesager det kommende รฅr, som er:
For det fรธrste. Afvikle en rigtig fornuftig derbyauktion. Det bliver en spรฆndende hydridauktion pรฅ Lunden, lรธrdag den 26. august 2023.
Vi vil bruge vores kontakter til at promovere derbyauktionen internationalt for at tiltrรฆkke endnu flere kรธbere til.
Sรฅ skynd jer at tilmelde jeres รฅringer til auktionen inden deadline 29. maj, hvis I ikke allerede har gjort det.
For det andet vil vi arbejde pรฅ at fusionere med Opdrรฆtterforeningen.
Breeders Club inviterede opdrรฆtterforeningen til en snak om sammenlรฆgning i starten af 2023, og har allerede indledt forhandlingerne, men vi er ikke helt enige endnu.
Vi vil dog arbejde hรฅrdt pรฅ for at fรฅ knasterne lรธst i lรธbet af 2023, sรฅ vi kan fรฅ et samarbejde op af stรฅ i starten af det nye รฅr til gavn for den samlede hestevรฆddelรธbssport.
For det tredje vil vi arbejde pรฅ at finde nogle smidige aftaler, sรฅ det bliver lettere at registrere danske afkom efter Propulsion.
Flere lande omkring os har godkendt Propulsion til avl.
Danske opdrรฆttere skal ogsรฅ have adgang til hans blod, som har vist sig at vรฆre sรฆrdeles brugbart.
Med en svensk kriterievinder i fรธrste รฅrgang og en sejrsprocent pรฅ langt over 20 blandt hans mange startende afkom, taler sit eget sprog.
Vi respekterer naturligvis den danske Avlskommissions beslutning vedr. Propulsion, men vi vil indlede en dialog med relevante interessenter, sรฅ vi forhรฅbentligt kan fรฅ sammensat et attraktivt tilbud til vores medlemmer pรฅ Propulsion i 2024.
Derudover vil vi naturligvis stadigvรฆk have fokus pรฅ at sรฆtte lukrative ydelser pรฅ hylden til opdrรฆtterne, hvor alle kan vรฆre med rent prismรฆssigt.
Vi vil arbejde pรฅ at lande endnu flere spรฆndende hingsteaftaler til fordelagtige priser, forfine fรธlprojekt-konceptet og ikke mindst at stimulere interessen for at vรฆre opdrรฆtter.
Vi skal ud at rejse langt mere ekstern kapital i form af nye sponsorater og projektmidler. Rรฅd og vejledning til eksisterende og ikke mindst nye opdrรฆttere vil ogsรฅ blive prioriteret. Vi vil ligeledes lรธbende sende nyhedsbreve ud til medlemmerne pr e-mail.
Sรฅ hvis I ikke allerede er det, sรฅ meld jer ind i Breeders Club hurtigst muligt, sรฅ I kan fรฅ adgang til den nyeste viden om, hvad der rรธr sig pรฅ opdrรฆttersiden.
Hop bare ind pรฅ www.breedersclub.nu og udfyld formularen under โbliv medlemโ.
Endelig vil vi godt knytte en kommentar til den aktuelle debat om bredde versus elite.
Den handler meget om enten/eller, men vores holdning er, at man skal se det som bรฅde/og. For vi har i den grad brug for hinanden.
Vores motto vil derfor vรฆre: โBredden skal styrke eliten, ligesom eliten skal styrke breddenโ.
Pรฅ generalforsamlingen i Breeders Club er der valgt ny bestyrelse, og den bestรฅr nu af:
Stig B Norsk
Michael Korfitsen
Line Nรธrbak
Bjarke Thomsen
Kaj Jensen
Jesper Hansen
Suppleanter:
Bo Jondahl
Heidi Kirkebye Andersen
Bestyrelsen konstituerer sig formelt ved fรธrstkommende bestyrelsesmรธde.
