B-prøver i Aarhus
For første gang i denne sæson skal Danmarks bedste 3-årige travere tage mål af hinanden i 3-Prøverne på Jydsk Væddeløbsbane – det er kvalifikationsløb til hhv. Jydsk 3-årings Grand Prix og Jydsk 3-åring Hoppe Grand Prix søndag den 31. juli.
Mens 24 hopper skal kæmpe om 10 pladser er det allerede afgjort hvem der skal/kan starte i hovedløbet, idet kun 12 heste blev anmeldt.
Disse 12 kæmper om retten til at vælge startspor først!
Denne åbne prøve (6. løb) ligner udelukkende et opgør mellem 6 Bali (The Liquidator) og 7 Bad Moon Rising (Muscles Yankee), mens det er mere åbent hos hopperne.
I 4. løb bliver Bibbi A P (Dream Vacation) eller Barolo (Ens Snapshot) favorit, mens en Bombastic Design (Prodigious) har klasse til at vinde 5. løb, hvis den kan finde rundt i Aarhus.
Det kunne den ikke for 14 dage siden, men i eftermiddag vil den blive forsøgt i ny forspænding og skal følges under opvarmningen.
Den er klart feltets bedste hest.
Lykkes det ikke for Steen Juul og Kenneth P. Hansen at finde nøglen til Aarhus-vejen rundt for Bombastic Design, så må det være Bimse Cloc (ENS Snapshot) eller Blowmywhistle (Turbo Sund), der er bedst af resten.
Baneprogrammet til Jydsk Væddeløbsbane kan downloades på dette link – klik her