Topheste som Red Rose America, Laurel America, Eric the Eel m.fl. er nært beslægtet med den 4-årige hoppe America Style, der søndag eftermiddag vandt på Charlottenlund Travbane.

At America Style med Axel Jacobsen søndag eftermiddag kunne vinde en sikker sejr I 6. løb på Charlottenlund Travbane var ikke den store overraskelse.
Den røde hoppe, der startede for anden gang i karrieren, sad fast med kræfter i behold i debuten. Denne gang var det spids og slut og sejren var sikker i 1.18.7/2000 m.
America Style har en spændende afstamning på modersiden- for at sige det mildt.
Hendes moder, Only in America har avlsmatadoren Viking Kronos som fader, mens mormoderen er Armbro Voice, der har avlet stjerner på stribe.
Den italienske Oaksvinder Red Rose America topper med 1.09.7 – 3.3 mio. kroner, mens også Laurel America med 1.10.4 og 2.1 mio. kroner i indtjening var en hest ud over det almindelige.
De to har begge Varenne som fader.
Only in America, der er født i 2008, kom aldrig til start, men i avlen har hun foreløbig haft syv afkom med Dirty Dancing In (Muscles Yankee) fra 2012 som den mest vindende med 917.533 SEK, mens Fantasy In (Chocolatier) fra 2014 har været hurtigst med 1.12.0 . hun har en indtjening på 514.960 SEK.
En trekvartsøster i blod til dagens vinder er Believe or Not, der i fjor havde åringen Hardcore (Propulsion) på Derbyauktionen, hvor den solgtes for 425.000 kroner!
BÃ¥de Believe or Not og America Style har Love You som fader.
Axel Jacobsen træner og er medejer af America Style og han har også sikret sig helbroderen America Dream fra 2018, der er en anpartshest.
America Style var anmeldt til Kolgjini auktionen 2018, hvor opdrætterne Frank og Preben Sørensen købte hende tilbage for 200.000 SEK.
Siden blev hoppen solgt til Axel Jacobsens stald.