Aalborg: Straffespark uden målmand
Alt kan jo ske i et travløb, men der skal gå meget galt, hvis ikke sidste års vinder af Dansk Opdrætningsløb, Isabella CN med Nicklas Korfitsen vinder 9. løb i eftermiddag i Aalborg.

Næsten 15 gange så meget som hendes fire konkurrenter har vundet tilsammen har Bo Westergaard-trænede Isabella CN (Dream Vacation) allerede indtjent.
Det virker derfor nærmest usandsynligt, at Isabella CN, der har startet 8 gange, vundet 4 sejre, tjent 443.925 kroner og senest sæsondebuterede i 1.15.7a/2140 m ikke skulle kunne vinde 9.løb i eftermiddag på Spar Nord Arena.
De fire konkurrenter må køre om andenpladsen, der er 7.500 kroner værd.
Førstepræmien på 15.000 kroner synes der skrevet Isabella CN på!
10 løb har væddeløbsbanen i Aalborg på programmet, og det er første gang banen har løb under sit nye navn, Spar Nord Arena.
Heste fra trænerne Flemming Jensen og Bo Westergaard ventes at sætte deres store præg på løbsdagen.
Det er da også en hest fra en af de to store stalde, som Rene Kjær har fundet som DSagens Luring på Derby25 – klik her
Derby25-programmet med tips og kommentarer er udkommet og kan downloades på dette link – klik her
Baneprogrammet – klik her