Efter en god dag I Hamburg I sรธndags fortsat Birger Jรธrgensen tirsdag aften pรฅ Jรคgersro, hvor han vandt sin enlige kรธretur med Jan Rasmussens Stickittothem.
Birger Jรธrgensens fans har fรฅet fyldt lommerne godt de seneste dage.
Efter tre sejre og to andenpladser i Hamburg i sรธndags tog dansk travsports oftest sejrende kusk en tur til Malmรธ i aftes for at kรธre en den enkelt hest.
For mange var det en god indikation af den pรฅgรฆldende hests muligheder, og resultatet blev da ogsรฅ en overlegen sejr til Birger Jรธrgensen bag den 7-รฅrige hoppe Stickittothem (Duke of York).
Vinderodds 5,04!!
Stickittothem, som amatรธrtrรฆneren og ejeren Jan Rasmussen netop nu har i fineste form, vandt helt overlegen i 1.13.8a/1640 m og fik 30.000 SEK i prรฆmie.

Starfighter GT med Ken Ecce vinder i et spรฆndende oplรธb – udvendigt bliver Verdi nummer tre
I dette lรธb var Ken Ecce nummer fire med Ariel T Dream, men nogle lรธb senere kunne Lunden-trรฆneren kรธre รฆresrunde med Starfighter GT (Spotlite Lobell), der efter et tungt lรธb nรฅede mรฅlstregen fรธrst i 1.13.1a/1640 m- prรฆmie 35.000 SEK.
Starfighter GT var ikke hรฅrdt betroet, selv om Ken Ecce pรฅ forhรฅnd havde givet udtryk for, at hesten var i topform, og snart ville vise sig pรฅ vinderpladsen.
10,30 blev vinderodds og 3.47 i Plads.
Det var ogsรฅ dansk pรฅ tredjepladsen ved Verdi med Johnny Takter, der sluttede godt af โ Pladsodds 8,45!!
Fra aftenens lรธb pรฅ Jรคgersro noterer vi ogsรฅ en andenplads til Dekadent K med Steen Juul i 1.14.9a/1640 โ prรฆmie 15.000 SEK.
I V64-spillet, hvor der var dobbelt-jackpot, blev gevinsten for at finde de 6 rigtige 35.743 kroner.
En enkelt dansk spiller kunne dog hรฆve 85.357 kroner, for vedkommende spillede udelukkende efter at ramme 6 rigtige, og han fik derfor gevinsten 2.5 gange igen!
