TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

En ren Ferrari

af | 24. jan 2016 | Nyheder

Det er som at kรธre en Ferrari at sidde bag denne hest, sagde danske Jens Laursen, efter han havde vundet lรธrdagens sidste lรธb pรฅ V75-dagen pรฅ Axevalla med Top Yllit.

Jens Laursen er fast kusk pรฅ amatรธrtrรฆnede Top Yllit (Skogans Joker), der trods sine fem รฅr blot har startet 11 gange.
11. start fandt sted i 12. og sidste lรธb pรฅ Axevalla lรธrdag, hvor Top Yllit var en af favoritterne.

Den indledte sin karriere forrygende i april mรฅned i fjor med tre sejre โ€“ siden har det vรฆret lidt op og ned โ€“ dog med endnu en sejr oktober mรฅned.

Efter at havde siddet langt nede i feltet fra start โ€“ Jeg fik taget en dรฅrlig ryg, sagde Jens Laursen -. besluttede Laursen sig til at sende Top Yllit frem til spids, og nรฅede den let efter 1100 meter.

-Og derefter var det bare at sidde der stille og roligt. Han er en ren Ferrari at kรธre. Utrolig let placeret, men han gรธr dog kun lige det han skal og ikke mere, sagde Jens Laursen om Top Yllit, som han nu har vundet frem sejre med.

Moderen til Top Yllit, Diggers Catrine (Super Tilly) havde endnu en afkomsvinder pรฅ Axevalla – nemlig Diggers Elias (Finish), der vandt V75-spillets 1. afdeling for Bjรธrn Goop.