Snart slut med hestevรฆddelรธb i Danmark
Hestesporten i Danmark er trรฆngt. I sidste uge modtog vรฆddelรธbsbanerne i Billund og Nykรธbing Falster den barske besked: – Det er bestemt, at disse to travbaner skal nedlรฆgges med udgangen af 2014. En beslutning iscenesat af kulturministeren Marianne Jelveds รธnsker om en omlรฆgning af tipsmidlerne. Formentlig foranlediget af diverse idrรฆtsorganisationer, der fรธler, at vรฆddelรธbssporten gennem รฅrene er blevet tilgodeset alt for meget af de sรฅkaldte kulturpenge, der kommer fra Danske Spil.
Pรฅ en mรฅde har Idrรฆtten ret. Siden tvangsplaceringen af DanToto som en af Danske Spil mange skuffer i 2001 har Hestesportens Finansieringsfond modtaget mere end en milliard kroner โ i kulturstรธtte, som det sรฅ smukt hedder. Pengene er blevet brugt til meget forskelligt. Lige fra forbedringer af selve vรฆddelรธbsbanernes arenaer til egentlig drift, herunder ogsรฅ prรฆmier til hesteejerne.
Det er uden tvivl den sidstnรฆvnte kategori, som har fรฅet idrรฆtsorganisationerne til at slรฅ til lyd midt i en krisetid, hvor de ogsรฅ har kunnet mรฆrke nedskรฆringer. Men det spiller sikkert ogsรฅ ind, at en ganske stor procentdel af disse pengeprรฆmier er endt i udenlandske hesteejeres lommer. ย Det er ikke alle, der ved, at dette er tilfรฆldet, men det er en kendsgerning, som burde give genlyd.
Hvordan kan det nu vรฆre, at dansk vรฆddelรธbssport er havnet i denne kedelige situation og hvem bรฆrer skylden?ย Ser man tilbage til de dage, da davรฆrende skatte- og afgiftsminister Ole Stavad (S) afgjorde hestesportens skรฆbne โ sรฅ var det pรฅ samme tid, der pรฅ den front var grรธde og udvikling i vores nabolande. Vรฆddelรธbssporten i Sverige og Norge buldrede derudad. Sรฅ meget, at Danske Spil frygtede for konkurrencen โ isรฆr fra det populรฆre V75-spil, der lokkede med milliongevinster. Den pรฅstand pรฅvirkede Ole Stavad sรฅ meget, at han ikke gav det svenske spilleselskab, ATG, lov til at komme ind pรฅ det danske marked.
Det var den fรธrste fejltagelse, siden fulgte flere. Men efterhรฅnden er det gรฅet op for Danske Spil, at man ikke har kunnet vende udviklingen โ pilen bliver ved med at pege nedad. Den formindskede danske spillelyst pรฅ hestevรฆddelรธb skyldes flere ting, men den mest afgรธrende faktor er givetvis โ at spillet pรฅ de hjemlige baner ikke kan fremtrylle en milliongevinst. Hvis danske travspillere vil vรฆre med i kampen om milliongevinsterne i V75 er det nรธdvendigt for dem at sรฆtte sig ind i hele det svenske travmรธnster, heste, trรฆnere, kuske, og det orker de simpelthen ikke – sรฅ er det nemmere blot at kรธbe en Lotto-kupon.
Den manglende danske spillelyst pรฅ hestene blev en ny udfordring for Danske Spil. Det var nรธdvendigt at tilfรธre nye spillere, og de kunne kun hentes i Sverige og Norge. Heldigvis lykkedes det samtidig at fรฅ stablet et nรฆrmere nordisk samarbejde pรฅ benene. Dermed synes Danske Spil i den forbindelse at holde skindet pรฅ nรฆsen, men konsekvenserne med lukning af to danske travbaner er ganske tydelige. Det kan blive endnu vรฆrre โ og endnu flere risikerer at blive sendt ud i arbejdslรธshed.
Alt synes at vรฆre gรฅet skรฆvt for vรฆddelรธbssporten i Danmark siden Ole Stavad lรธftede spillemonopolet en tand op โ og tilfรธjede hestesporten. โ Sรฅ er det alt sammen under samme tag, sagde han dengang. At det var en forkert beslutning kan ingen vรฆre i tvivl om. En minister burde ellers vรฆre fuld af innovation og have fremsynets รธje. Her var en gylden chance til en hestesportsindustri, der kunne udvikle sig til noget stort. Danskerne har altid vรฆret dygtige til at opdrรฆtte og skabe individer, som klarer sig fornemt pรฅ verdensplan. Men man glemte ganske enkelt at se, hvordan man opbyggede et vรฆddelรธbsimperium i et vores nordiske nabolande.
Samtidens folketingsmedlemmer lyttede for meget til dem, der ikke havde forstand pรฅ hestesport, hvilket Danske Spil allerede i begyndelsen af 80โerne โ med et forlist V6-spil โ beviste, at det havde de ikke. Ydermere sad det i baghovedet, at skiftende regeringer aldrig har vรฆret vรฆddelรธbssporten venlig stemt. At man pรฅ Christiansborg altid har haft et nedladende syn pรฅ trav og galop, regnet den for noget amatรธr-agtig pjat โ indtil nogen fandt pรฅ at kalde den en del af det danske kulturliv, hvad det selvfรธlgelig ogsรฅ er.
Det er isรฆr gรฅet ud over hesteopdrรฆttet. Ingen har lรฆngere lyst til at opdrรฆtte vรฆddelรธbsheste i Danmark, fordi det ikke kan betale sig. Vi nรฆrmere os tilstande, hvor der er flere udenlandsk-opdrรฆttede heste pรฅ vรฆddelรธbsbanerne โ end danske. Der findes dog stadigvรฆk danske hesteejere, som gerne vil se deres farver reprรฆsenteret i vรฆddelรธbene โ sรฅ lรฆnge de endnu kan. Men de mรฅ finde egnede individer uden for landets grรฆnser โ yderligere et tab for dansk opdrรฆttervirksomhed.
Nu kan man med sindsro stille spรธrgsmรฅlet: Er det for sent at redde stumperne? Er det muligt at fรฅ genrejst den vรฆddelรธbsindustri, som der helt sikkert er potentiale til? Hvis det skal ske, sรฅ er det nรธdvendigt for hestesporten at komme ud af Danske Spils klรธr. Kulturminister Marianne Jelved har allerede bestemt, at hestesporten fremover – gradvis skal klare sig selv โ og det kan med Danske Spil ved roret โ kun betyde – en endelig dรธdsdom.
Robert Nedergaard,
pensioneret vรฆddelรธbsjournalist
Ramlรธse
