TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

USA: Jeppe Juel skal køre på The Red Mile

by | 11. Sep 2026 | Nyheder

Jeppe Juel er på en busman’s holiday i USA og skal på søndag køre danskejede Calgarian i et stakes-løb på The Red Mile

Jeppe Juel kom til Lexington, Kentucky onsdag, hvor han besøger sin gammel ven, træneren Rene Sejthen.

Rene Sejthen og Jeppe Juel – på en solskinsdag

Jeppe Juel skal deltage i den daglige træning under opholdet i Lexington, men desværre er vejret slået om og efter flere dage med temperaturer op til 36 grader, så er det nu blevet dagsregn – se bare på denne video, vi har fået fra Rene Sejthen – klik her

Forhåbentlig stilner det af, så søndagens løb på The Red Mile kan gennemføres, Her skal Jeppe Juel køre 3-årige Calgarian (Calgary Games) i en afdeling af Kentucky Goldenrod Series, der har en samlet præmiesum på 15.000 dollars.

Calgarian har vist fin form i sine to sidste starter, hvor det er blevet til en andenplads i 1.11.6 og senest en tredjeplads, slået med hoved og hals i 1.11.3.

Bet25 har i øvrigt spil til hele løbsdagen på søndag på The Red Mile.

NB. Udtrykket en ”busman’s holiday” er et gammel engelsk udtryk der benyttes, hvor man tager på ferie, men alligevel arbejder med det som man plejer at arbejde med.