I eftermiddag skal Årets Hest 2025 Menza i rutineløb i Aalborg for at få testet formen inden sæsonens første start.
-Menza har overvintret fint. Han har passet sin træning og der har slet ikke været problemer med ham siger Gordon Dahl.
-Nu skal vi have en ide om, hvor han står henne og derfor har jeg anmeldt ham i rutineløb i Aalborg i dag.

-Birger Jørgensen kører som sædvanlig og bagefter skal vi have en snak om, hvorvidt Menza skal starte i Skive på Musketerdagen eller om vi skal vente med sæsondebuten, siger Gordon Dahl.
Gordon Dahl har også anmeldt Man in the Moon til dagens rutineløb, og den kører han selv.
-Man in the Moon har fulgt Menza I træningen – det gjorde han for så vidt også i fjor, men han var ikke moden nok til at starte så efter tre starter stoppede vi med ham.
-Nu er han blevet ældre og han virker mere moden. Jeg tror det er en hest, der har meget til gode på banerne og glæder mig til at teste ham i dag, siger Gordon Dahl.
I løbsprogrammet starter Gordon Dahl tre heste .
-Mack One som Birger (Jørgensen) kører i 1. løb og Lumiere, som jeg selv kører i 3. løb, ser jeg som gode chancer, siger Gordon Dahl.
Løbene i Aalborg starter klokken 17.00 og det betyder, at Norsk RiksToto spiller med til de fire første løb samt V4-spillet.
Dermed er der sikret en stor pulje i V4.
På Bet25 har Rene Kjær tips til løbsdagen – klik her
