TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Nye stramme regler for brug af pisk i Frankrig

af | 14. mar 2025 | Nyheder

Fra den 1. april indfører fransk travsport nye stramme regler for, hvordan kusken må benytte en pisk under et løb.

De franske regler lægger sig tæt op af de regler der er indført i Norden, og hvorefter hesten ikke må tildeles slag med pisken.

Pisken mÃ¥ kun bruges som en korrektionsmiddel og i forbindelse med drivning kun  ved at der foretages mindre bevægelser i hÃ¥ndled og underarm.

Straffen for at overtræde de nye piskeregler i Frankrig er hårde.

2 slag med pisken giver en bøde på 1% af løbets præmiesum samt 3 dages udelukkelse. 4 slag med pisken giver udover bøden 5 dages udelukkelse.

I Quintet-løb er straffen endnu hårdere – nemlig bøde og 7 dages udelukkelse.

Gentagelser inden for rullende 60 dage straffes hårdere.

Dermed har fransk travsport nu indført de regler, som det europæiske centralforbund, UET blev enige om at indføre på et møde i fjor – regler, som vi allerede her i Norden har indført i 2022.