TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

V65-Skive: To favoritter – fire outsidere

af | 8. mar 2025 | Nyheder

Det lignede en favoritomgang i lørdagens V765-spil i Skive, men sådan kom det  ikke til at gå.

Da omgangens største favorit, Just Hans, spillet på 75% overraskende måtte nøjes med en andenplads efter E Type has i 1. afdeling, var grunden lagt til en god udbetaling i V65-spillet.

Skulle man tro.

Koogoo Gaagaa klarer sejren i hus 3. afdeling foran Daniel Autriche

For da så andre store favoritter som Sisi Barosso med Rolf Jørgensen og Koogoo Gaagaa med Søren Demant Andersen vandt de to følgende afdelinger, ja, så var det måske alligevel en favoritbetonet omgang, man var i gang med.

Men så vandt Amazing Grace EP med Nicklas Korfitsen – spillet på 8%, og derefter den helt store overraskelse, General GK med Anders Fredmar – spillet på 3% – og så var værdien inden sidste afdeling oppe på 15.183 kroner.

General GK med Anders Fredmar var aftenens største overraskelse. Foto Flemming Andersen

Her var 11 Daniel Hazelaar med Jeppe Juul favorit og ville have udløst en gevinst på 21.497 kroner.

Startplads i anden række på sprint betød hårde spor, og den skimlede hest kom aldrig for alvor ind i løbets afgørelse.

Længe så det ud til at førende R K Star med Bent Svendsen skulle vinde – så ville gevinsten blive 147.756 kroner!!

Og blot 10 meter fra mål var R K Star fortsat førende, men den blev hentet af Gogo Gucci med Casper M. Nielsen – og så blev V65-gevinsten på 44.014 kroner.

Gogo Gucci vinder foran R K Star

Blandt de 14 systemer, der havde 6 rigtige var de to danske.

Det ene system var spillet udelukkende efter gevinst for 6 rigtige og havde kostet 800 kroner – det vandt nu 88.028 kroner.

Det andet system, der havde kostet 300 kroner, vandt 52.330 kroner for 1 x 6 rigtige og 14 x 5 rigtige.