Det blev en lang aften pรฅ Racing Arena Aalborg โ og det var der isรฆr en grund til.

Var Aalborgauktionen en succes?
Ja, teknisk set var samarbejdet med det tyske firma, Clip My Horse upรฅklageligt.
Teknikken spillede โ der kom bud ind under auktionen- Tv-billedet fungerede i samspil med, hvad der foregik i restaurationen i Aalborg.
Hestene blev prรฆsenteret i en ring pรฅ staldterrรฆnet.
Det setup fungerede ogsรฅ.
Der var stort set ingen forsinkelse, nรฅr auktionarius bekendtgjorde et nyt bud fra salen โ eller nรฅr det klingede i hรธjtaleren i Aalborg som tegn pรฅ, at der ny var et online-bud, der var stรธrre end det sidste bud.
Sรฅ langt โ sรฅ godt.

Jeg har tidligere pรฅpeget, at Vagn Honum er for omhyggelig med sine prรฆstationer af auktionsheste.
Det er er han fortsat!
Over 1 minut og 30 sekunder fik de fleste heste ord med pรฅ vejen.
Det betรธd, at auktionen blev en god time lรฆngere end det havde vรฆret nรธdvendigt!
Det er alt , alt for lang tid, og t det ydermere var nรฆsten umuligt at hรธre hans speak i restauranten gjorde det ikke det bedre.
Akustikken i restauranten var umulig.
Og hvordan gik auktionen sรฅ?
Ja, udover de enkelte priser ved hammerslag, som kan se pรฅ dette link โ klik her– ja, sรฅ foreligger endnu ikke en komplet salgsliste โ men den skulle dukke op i lรธbet af formiddag.
Hรฅber vi.
