Det er ikke nemt at blive medlem af Det Danske Travselskab, der driver Charlottenlund Travbane. Bestyrelsen har lavet deres eget regelsรฆt, der gรฅr udover selskabets vedtรฆgter, mener Leif Hahn.

I interview i “Villabyerne” den 3. marts bliver Michael Juul Nielsen spurgt om hvordan han tror medlemmerne vil stemme, nรฅr de pรฅ generalforsamlingen skal tage stilling til om travbanen skal forblive i Charlottenlund eller flytte til Hรธje Taastrup.
-Jeg vil vurdere at det er 50-50 siger han.
Det er altsรฅ vigtigt, hvem der bliver medlem af selskabet, hvis man รธnsker at sikre flertal for flytning af banen.
Jeg har kendskab til adskillige, der er blevet nรฆgtet optagelse, pรฅ trods af at de er hesteejere i Charlottenlund og faste gรฆster.
De opfylder 100 procent ยง3 i selskabets vedtรฆgter: Som medlem af selskabet kan efter godkendelse af selskabets bestyrelse optages enhver myndig person, der anbefales af mindst 2 medlemmer.
Der stรฅr i ยง13 at Selskabets vedtรฆgter kan kun รฆndres pรฅ en generalforsamling, men bestyrelsen har pรฅ egen hรฅnd รฆndret ยง 3, sรฅ den nu lyder:
For at blive optaget som medlem af DTS skal du have tilknytning til Lunden og som hovedregel, skal disse to betingelser vรฆre opfyldt.
1. Hesteejer pรฅ Lunden (teknisk reprรฆsentant) eller aktiv udรธver med licens pรฅ Lunden.
2 Bopรฆl pรฅ Sjรฆlland.
Hvis ovenstรฅende to betingelser ikke er opfyldt, kan ansรธgeren kun optages, sรฅfremt alle bestyrelsesmedlemmer stemmer herfor.
Bestyrelsens overtrรฆdelse af vedtรฆgterne burde fรธre til en extraordinรฆr generalforsamling med et mistillidsvotum.
Den gamle travkrig er รฅbenbart ogsรฅ blusset op igen, siden man ikke kan blive medlem, hvis man bor pรฅ Amager.
Bestyrelsen har fundet pรฅ en ny mรฅde at undgรฅ at optage uรธnskede medlemmer.
Storhesteejer i Lunden, medejer pรฅ 5 heste. Fast tilskuer. Elev i travskolen, meget aktiv. 60 anparter i Team Lunden hest.
Hans tilknytning er รฅbenbart ikke tilstrรฆkkelig.
Fik i lang tid ikke svar pรฅ ansรธgning eller mails, men det er endelig lykkes at fรฅ svar.
Bestyrelsen har ikke haft mulighed for at drรธfte ansรธgningen.
Leif Aksel Hahn
Kildeskovsvej 48
2820 Gentofte
