TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Mange mulige placeringer for en ny travbane omkring Hovedstaden

af | 7. jan 2021 | Nyheder

Lundens bestyrelse er i gang med at undersøge mulige placeringer for en anlæggelse af en ny travbane, hvis medlemmerne beslutter sig til at nedlægge Charlottenlund Travbane og sælges banes areal.

På den ordinære generalforsamling i august måned i Det Danske Travselskab, blev det vedtaget at undersøge nye muligheder for at skabe en rentabel drift af Charlottenlund Travbane.

Der har været flere forslag fremme – bl.a. at vende løbsretningen, men også at frasælge staldområdet og lave en model Åby med forspændingsstalde i det nuværende Hestesportens Hus.

Et forslag er ogsÃ¥ at sælge hele travbanens areal – helt eller delvist – og anlægge en ny væddeløbsbane i det Storkøbenhavnske omrÃ¥de.

-Vi har sonderet mulige områder og har fundet otte steder i otte forskellige kommuner, fortæller Michael Juul, formand for Travselskabet.

-Vi er gået efter at finde arealer på omkring 50 hektar, som vi mener er den plads, vi vil have brug for. Vi har endnu ikke været i kontakt med de implicerede kommuner, men det vil ske inden for den nærmeste fremtid.

-Til gengæld har vi været i kontakt med Dansk Rideforbund om et muligt fællesanlæg, og vi har også hørt, at nogle hesteavlsforbund kunne være interesseret i at være med til at lave et fælles hestecenter, siger Michael Juul.

-Endnu er vi i en planlægningsfase og vil frem til den kommende generalforsamling arbejde med de forskellige scenarier, der har været foreslået, siger Michael Juul.