TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Steen Juul til start i Berlin i eftermiddag

af | 5. sep 2020 | Nyheder

I eftermiddag skal Steen Juul forsรธge at kvalificere Taste of Diamonds til start i det tyske Hoppe Derby pรฅ Mariendorf-banen i Berlin. Steen Juul har ogsรฅ Bvlgari Peak med pรฅ turen.

49 hopper blev anmeldt til Deutsches Stuten Derby og er fordelt i fem indledende afdelinger, hvorfra de to bedst placerede i hvert lรธb kvalificerer sig til finalen lรธrdag den 19. september.

Taste of Diamond har trukket spor 5 i 10. lรธb, men tillรฆgges ikke store chancer i den vurdering og tips banen har lagt ud pรฅ internettet.

Her tippes Conrad Lugauer som vinder med 3 Jeopardy (The Bank) foran  Sofia Aronsson-trรฆnede Thebankonbroadway (The Bank) med Robin Bakker.

Bornholmskejede Petra H (Timoko), der er i trรฆning hos Conrad Lugauer er ogsรฅ ude efter en plads i Hoppe Derbyet.

Petra H har trukket spor 8 i 2. lรธb, hvor Namanga Bo (Maharajah) med Pietro Gubellini er storfavorit.

Distancen i det tyske Hoppe Derby og kvalifikationslรธb er 1900 meter auto og hver afdeling er doteret med 10.000 Euro.

Steen Juul har ogsรฅ Bvlgari Peak med til Berlin.

Parret starter i 7. lรธb, Charlie Mills Memorial, der er doteret med 20.000 Euro med 8.800 Euro til vinderen. Distancen er 1900 meter auto og ni heste kommer til start.

Heller ikke her har man fra tysk side stor tiltro til den danske ekvipage, der starter fra spor 8.

Her er Goldy Stardust (Quick Wood) med Michael Nimczyk favorit.