TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Ingen USA og Canada-starter for Bold Eagle

af | 25. jun 2020 | Nyheder

Det var meningen at Bold Eagle skulle have sluttet sin fantastiske karriere i Breeders Crown pรฅ Hoosier Park i Indiana den 31. oktober 2020, men nu har man droppet denne start samt en start i Canada.

Efter syvendepladsen i sรธndagens Prix Rene Balliere pรฅ Vincennes har ejerkredsen i samrรฅd med trรฆner Sebastian Guarato droppet planerne om at starte i sรฅvel The Maple Leaf Trot i Canada som Breeders Crown i USA.

I stedet bliver Bold Eagles sidste start pรฅ den belgiske bane, Mons den 2. august, hvor han skal starte i Grand Prix de Wallonie og som en tak for det store arbejde staldmanden, Hugues Monthule har lavet med hesten gennem รฅrene, som skal han kรธre den i Mons!

Hugues Monthule med Bold Eagle, som han har passet i mange รฅr
og som han nu fรฅr lov til at kรธre i dens afskedslรธb
Foto Kim Gudmand

Bold Eagle har vundet Grand Prix de Wallonie to gange โ€“ i 2017 og i 2019 โ€“ i fjor var det med kniberi foran danske Valokaja Hindรธ.

Bold Eagle er med 4.980.467 Euro fransk travsports mest vindende aktive traver, men mangler endnu 26.265 Euro i at passere Timoko, der tjente 5.006.731 Euro i karrieren.

Skal det ske, skal Bold Eagle mindst slutte som nummer to i Mons for at nรฅ forbi Timokos indtjening.