TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Tillykke til Anders F.

af | 8. okt 2019 | Nyheder

NFt-trรฆner Anders F. Jensen fylder 40 i dag.

Anders F. Jensen startede som trรฆner pรฅ Lunden i 2005, men flyttede ved รฅrsskiftet i รฅr sin licens til Nykรธbing F. Travbane, hvor han med seks lรธbsdage tilbage er godt pรฅ vej mod sit fรธrste trรฆnerchampionat. I skrivende stund er han noteret for 10 sejre – to flere end Christian Lindhardt.

Som sรธn af den nu tidligere amatรธrkusk Hans F. Jensen er Anders i hรธj grad arveligt belastet, men โ€œJuniorโ€ nรฅede lige at fรฅ en uddannelse som tรธmrer inden han โ€“ blot fire mรฅneder efter han var udlรฆrt โ€“ valgte travsporten som sin levevej som jockey hos Max Nielsen.

Anders F. var endvidere hos Steen Juul, Arvid Olsen og Jens Arne Hansen, og inden han startede som trรฆner var han ogsรฅ pรฅ et kort ophold i USA โ€“ en tur finansieret af det stipendiat, han vandt i forbindelse med sejren i DM for Jockeyer i 2002. Samme รฅr vandt Anders F. i รธvrigt ogsรฅ DM for Hopper med Cea V M og blev landschampion blandt jockeyerne med 27 sejre.

Anders F. Jensen overtog i 2003 sin fars gรฅrd i ร˜rslev nord for Vordingborg og har lรธbende renoveret ejendommen og bygget til.

Gennembruddet som trรฆner kom med sejrshesten Obelix, men siden har Anders F. Jensen haft mange andre fine heste, hvoraf Apapmand mรฅ betegnes som stjernen over dem alle. Det blev bl.a. til sejr i Sprintermesteren i Billund og nรฆsten 600.000 kroner i indkรธrte prรฆmier.

Anders F. Jensens stald tรฆller pt. 16 heste – og Travservice.dk iler med et stort tillykke pรฅ dagen.