TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Der er en forklaring

af | 31. jan 2019 | Nyheder

Selv om danske 2-6-รฅrige heste i 2018 tjente fรฆrre penge i udlandet end tidligere รฅr, bliver den procent der udbetales for opdrรฆtterprรฆmier mindre end tidligere.

Det virker ikke umiddelbart logisk, at opdrรฆtterne af de 2-6 รฅrige heste, der har tjent penge i udlandet i 2018, kun fรฅr 4,97% i Opdrรฆtterprรฆmier, nรฅr der i 2017 og 2016 blev udbetalt hhv. 8,92 % og 6,19%!

I sรฅvel 2016 og 2017 vandt de danske 2-6-รฅrige heste endda hhv. 16.1 mio. kroner og 12,5 mio. kroner i udlandet mod blot 8.77 mio. kroner i 2018!

 Men der er en god forklaring pรฅ hvorfor opdrรฆtterne nu kun fรฅr 4.97% for 2018.

Den pulje, der er til fordeling, er nemlig meget mindre end tidligere รฅr.

Puljen er forskellen mellem de opdrรฆtterprรฆmier, der er afsat i danske travlรธb og de faktiske udbetalte opdrรฆtterprรฆmier.

Forskellen opstรฅr ved de prรฆmier, der er vundet af udenlandske heste samt de danske heste, der ikke i 2018 var berettiget til opdrรฆtterprรฆmier.

I 2018 har danske 2-6 รฅrige heste taget meget bedre for sig af de hjemlige prรฆmiekroner end i tidligere รฅr.

Derved har opdrรฆtterne fรฅet et stรธrre belรธb i opdrรฆtterprรฆmier udbetalt end tidligere, og det gรธr forskellen.

I รธvrigt udbetales opdrรฆtterprรฆmier vundet i udlandet kun hvis belรธbet er pรฅ over 500 kroner til den enkelte opdrรฆtter.