364 i årgang 2016
Dansk Travsports Centralforbund har offentliggjort en foreløbig udgave af Fødselsregistreret for E-årgangen, født i 2016.
Fødselsregistreret, der kan ses på trav.dk, omfatter foreløbig 364 heste.
-Men vi har yderligere nogle stykke liggende, så jeg vil tro, at vi lander på omkring 375 for hele årgangen, siger Peter Stenå fra DTC.
364 eller 375 – det er lidt mindre end D-årgangen født i 2015, der var på 393 heste – i 2010 blev 668 føl (T-årgangen) indregistreret i Dansk Travsports Centralforbund.
Det kan dog se ud som om, at bunden er nået, idet der i 2016 var en fremgang i bedækningerne af danskregistrerede hopper til 511 fra 469 året før.
Men bemærk at der udelukkende er tale om hopper, der er danskregistrerede.
Udover disse følhopper findes der et stort antal følhopper i Danmark, der er registreret i Sverige eller Norge.
Hvor mange det er vides ikke nøjagtigt, men nogle avlskilder mener, at der er op mod 100 hopper.
Tilbage til Fødselsregistreret 2016 – E-årgangen.
Ens Snapshot topper med 48 afkom – og så er han morfader til 3 stykker, mens Great Challenger har 38 afkom og er morfar til 7 afkom. Derefter følger den nye hingst, From Above US med 29 afkom.
I 2015 bedækkede de følgende antal hopper.
Ens Snapshot 63
Great Challenger – 49
From Above US – 44
Se DTS foreløbig fødselsregister 2016 . E-årgangen – klik her