TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

2 års udelukkelse for trængning

af | 10. dec 2022 | Nyheder

Amerikanske Greg Peck blev så irriteret over at Marcus Miller ikke ville slippe spids til ham i et løb på Harrahs Chester, at Peck kørte ned i Millers hest, der galoperede.

Episoden skete i et løb den 10. november på Harrahs Chester, hvor Peck kørte 14-oddseren Stick with me og Miller Doyle Hanover, spillet til 9 gange.

Miller sad i spids fra start, men efter 400 meter kom Peck i angreb.

Miller svarede op, men Peck fortsatte sit angreb og kørte ned i Millers hest, der galoperede med 750 meter tilbage.

Det kostede Greg Peck en bøde på 5.000 dollars samt udelukkelse fra løbsdeltagelse i to år!

Nu er det ikke fordi Greg Peck kører mange løb – 30 i år, der er resulteret i 3 sejre og 9 andenpladser, og Peck er udelukkende et kendt navn fordi han trænede Muscle Hill i dens fantastiske karriere.

Greg Peck har appelleret sin dom, men appellen har stik mod kutyme ikke haft en opsættende virkning på dommen.

Se episoden på dette link fra løbet klik her