TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Wishing Stone til Danmark

af | 19. nov 2018 | Nyheder

Avlshingsten Wishing Stone, der har haft stor succes med sine 3-รฅringer, der har domineret de store รฅrgangslรธb pรฅ hingstesiden i Danmark i 2018, forlader USA og opstilles til bedรฆkning i Italien og Danmark i 2019.

Wishing Stone

Med afkom som Diamondstone, Donatello Garbo, Dumbo m.fl. har Wishing Stone for alvor markeret sig som avlshingst i Danmark โ€“ og nu kommer den delvist danskejede avlshingst tilbage til Danmark, hvor den en overgang var i trรฆning hos Bo Westergaard. Her vandt den bl.a. Copenhagen Cup.

-Vi har besluttet, at Wishing Stone skal til Europa, og planen er, at han opstaldes hos Toniatti i Italien i รฅrets fรธrste mรฅneder og omkring den 1. juni kommer han til Danmark, – her er opstaldningssted dog endnu ikke aftalt, fortรฆller Knud Erik Ravn, der er hovedejer i Conway Hall-sรธnnen.

-Der har allerede nu vรฆret meget stor interesse for at bruge Wishing Stone i 2019, og de 25 portioner af frossen sรฆd vi har til danske hopper er allerede solgte, men vi kan tilbyde ham pรฅ transportsรฆd fra Italien โ€“ og selvfรธlgelig ogsรฅ nรฅr han kommer til Danmark, siger Knud Erik Ravn videre.

-Prisen for Wishing Stone i 2.019 bliver 2.000 DKk + 25.000 DKK excl. moms og interesserede kan henvende sig til mig pรฅ mail, ker@riverscowboy.dk, siger Knud Erik Ravn.

Wishing Stone har i de fire seneste sรฆsoner vรฆret opstaldet i Ohio, hvor han har bedรฆkket 46,45, 54 og 61 hopper.