Fredag orienterede Dansk Hestevæddeløbsformand, Stig Holst Hartwig og adm. direktør Pål M. Tung om betydning og konsekvenser som Vision Øresund vil få for Trav-Danmark i en udsendelse på Bet25 Live.
Der er ingen tvivl om, at svenskerne har haft sat dansk travsport stolen for døren.
Man ville ikke længere sende penge over Sundet fordi man ikke følte, at man fik nok for dem.
Også i Sverige er der krise – hesteejere og opdrættere forsvinder fra sporten.

Det bliver sværere og sværere at lave løb med fulde felter, og nu er Jägersro i gang med at anlægge et nyt baneanlæg, der skal blive Europas mest moderne med en travbane på 1400 meter.
Der planlægges et Vintermeeting på Jägersro a la det franske med flere løbsdage i de mørke måneder og med flere løb hver løbsdag med 100.000 kroner i førstepræmie.
Til at fylde felterne forventer man et stort rykind fra Danmark – og derfor skal Charlottenlund Travbane lægges i graven.
En konkurrent lukkes!
Det er ikke en svensk idé at gøre dette – men et dansk tilbud til Sverige for at sikre, dansk travsport fortsat vil modtage årlige midler fra Sverige, der svarer til det danske præmiebudget.
I fjor modtog Dansk Hestevæddeløb cirka 70 millioner SEK – det er 47.5 millioner kroner.
Udspillet fra Svensk Travsport til Dansk Hestevæddeløb – efter man havde opsagt den nuværende kontrakt, der udløber i 2028 – var på cirka det halve.
Dansk trav -og galopsport ser ind i en dyster økonomisk fremtid!
I 2026 udbetales tilskuddet fra Kulturministeriet for sidste gang – det er blevet udfaset siden 2022 – i år er det cirka 32 millioner kroner – i 2026 16 millioner kroner.
Dette tilskud er det oprindelige sporten fik i forbindelse med liberaliseringen i 2018 og var oprindelig på 75 millioner kroner( pristalsreguleret).
Kulturministeriet er dog fortsat på banen med et tilskud på 32 millioner kroner årligt – disse penge er øremærket breddesporten og går til bl.a. driftstilskud og administration af sporten.
Derudover er der pengene fra Sverige – så f.eks. i år er disse tre indtægter på tilsammen cirka 100 millioner kroner.
Uden Sverige og Kulturministeriet vil der kun være breddepengene på 32 millioner kroner!
Dertil kommer de indtægter banerne kan genere ved arrangementer, sponsorer, entre etc., men de er langt fra store nok til at dække de indtægter, der falder bort.
Dansk Hestevæddeløb har altså været i en situation, hvor de skulle vælge mellem ”Pest eller kolera”.
Og de har så valgt at komme op med ideen om at lukke for løb på Charlottenlund Travbane og har foreslået at Skovbo Trav udbygges til et moderne træningscenter – og i går blev der også sagt, at der kunne køres såvel Derby, Kriterium, Opdrætningsløb etc. på Skovbo i fremtiden.
Den idé køber jeg!
Tiden er løbet fra Charlottenlund Travbane – om end man forsøger at sminke liget med en masse nye og anderledes tiltag.
Det ændrer bare ikke på det faktum, at man har en bygningsmasse, der kræver et sekscifret millionbeløb til vedligeholdelse ligesom Charlottenlund Travbane ikke længere er en rugekasse for nye travsportsfolk!
Desværre har Dansk Hestevæddeløb ved ikke at inddrage Lundens bestyrelse mere i sine planer, malet parterne op i hvert sit hjørne, hvor en dialog tilsyneladende er umulig.
Derfor er Dansk Hestevæddeløbs planer m h t Skovbo ikke konkrete, for hvad vil ejeren af Skovbo (Det Danske Travselskab/Charlottenlund Travbane) være med til?
Og det mangler vi fortsat at få besked om.
Se udsendelsen med Stig Holst Hartwig og Pål M. Tung – klik her
