H. Grรธndal Hansen, der i mange รฅr har vรฆret medlem i bestyrelsen i Nykรธbing F Travbane samt medlem af Byrรฅdet i Nykรธbing Falster, har skrevet dette indlรฆg.
Travsporten og turisme
I diskussionen om at nedlรฆgge Nykรธbing F. Travbane, har man glemt turisterne.
Alle kommuner, ogsรฅ Guldborgsund kommune, bruger megen energi og mange penge for at fรฅ turister til omrรฅdet bl. a. ved at skabe turistattraktioner, der kan tiltrรฆkke dem.
Nykรธbing F. Travbane er en af turistattraktionerne, der oven i kรธbet ikke koster Guldborgsund kommune penge i modsรฆtning til f. eks museerne, der har fรฆrre besรธgende end travbanen, men som koster mange penge.
Ved lukning af Nykรธbing F. Travbane forsvinder en af Guldborgsunds turistattraktioner, der oven i kรธbet ligger meget tรฆt ved kommunens stรธrste turistomrรฅde, der om sommeren rummer omkring 30.000 gรฆster.
Det bรธr indgรฅ i overvejelserne om, hvorvidt det er fornuftigt at lukke Nykรธbing F. Travbane.
Travbanerne i Danmark har aldrig vรฆret gode til i fรฆllesskab at udvikle travsporten i Danmark.
De har aldrig betragtet travsporten som noget, man skulle stรฅ sammen om at bevare.
Alle travbaner er egoistiske og tรฆnker kun pรฅ, hvordan de skal bevare deres egen bane og ikke pรฅ travsporten i helhed.
De burde sammen finde en lรธsning, sรฅ samtlige travbaner blev bevaret โ for travsportens skyld, men ogsรฅ for at bevare turistattraktionerne, som travbanerne er.
Med venlig hilsen
Grรธndal Hansen
Tidligere medlem af Nykรธbing F. Travbanes bestyrelse i ca. 35 รฅr og tidligere medlem af byrรฅdet i Nykรธbing Falster i nรฆsten 25 รฅr.

