Efter fine sejre i sรฅvel Norge som Italien var Souloy-trรฆnede Timone Ek med Bjรถrn Goop favorit til sejren i Prix de Milan pรฅ Enghien lรธrdag eftermiddag, men mรฅtte se sig slรฅet til en tredjeplads.
I midten af juni mรฅned vandt Timone Ek (Mr Vic) med Bjรถrn Goop en suverรฆn sejr pรฅ Bjerke i 1.11.6a/2100 m og for en mรฅned siden blev den fulgt op med en ny sejr i Gran Premio Tino Triossi pรฅ Capanelle-banen i Rom.
Lรธrdag eftermiddag ventede man derfor at Timone Ek med Bjรถrn Goop skulle tage endnu en sejr i 4-รฅrslรธbet, Prix de Milan pรฅ Enghien-banen i Paris.
Timone Ek mรฅtte imidlertid tage til takke med en tredjeplads bag en meget tapper Traders (Raedy Cash) med David Thomain, som gik de sidste 800 meter ude i tredje spor โ udvendigt pรฅ Timone Ek og inderbanens fรธrende Calita Wood med Jean Pierre Dubois.
Ned gennem oplรธbet kapitulerede Calita Wood ved galop, mens Traders kunne gรฅ til en ret sikker sejr i 1.12.6. Indvendigt blev der plads til Cahal de Rioults (Password) med Jean Philippe Monclin, der besatte andenpladsen i 1.12.7 – bรฅde Traders og Cahal de Rioults trรฆnes af Philippe Allaire.
Timone Ek besatte tredjepladsen i 1.12.8.
Der var 38.250 Euro i fรธrsteprรฆmie til Traders, der her vandt sin fjerde sejr i et Gruppe-lรธb.
Dagens andet Gruppelรธb, Prix Dominique Savary doteret med 82.000 Euro vandtes sikkert af svenske Rocky Winner (Credit Winner) med Mathieu Abrivard i sulkyen i fine 1.11.8a/2150 m foran Bolero Love (Love You) med Gabriele Gelormini i 1.12.1 og Indigious med Bjรถrn Goop i 1.12.2.
Bjรถrn Goop var ogsรฅ i aktion bag Panamera Racings Calno de Pebrisy (Ouragan de Celland), der blev nummer fem i 1.15.7/2875 m – prรฆmie 2.000 Euro.

