TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pĂĄ facebook

Svanstedts førstemand er dansker!

af | 12. apr 2017 | Nyheder

Mange danskere har gennem årene valgt at udforske amerikansk travsport i kortere eller længere tid. En af dem er Ole Nielsen fra Aalborg, der i løbet af kort tid avancerede til at være Åke Svanstedts højre hånd på træningscentret Palema Trotting i Florida.

Ole Nielsen – førstemand hos Ă…ke Svanstedt. Foto Svanstedt Stable

Ole Nielsen har altid haft rejselyst i ĂĄrerne og efter at have arbejdet hos Jeppe Juel tog han til Norge, hvor han arbejdede hos Bo Westergaard. Frode Hamre og Kristian Malmin.

I februar i fjor fik Ole Nielsen muligheden for at komme til USA, hvor han havde fĂĄet arbejde hos Staffan Lind pĂĄ Palema Trotting Center ved Vero Beach.

Her starter Ole Nielsens egen beretning om sit liv og dagligdag  – om træningen af heste etc i USA, hvor han nu er ”second trainer” hos toptræneren Ă…ke Svanstedt:

Jeg begyndte hos Staffan Lind midt i Febuar 2016, men skiftede jeg til Ă…ke Svanstedt, da vi rejste nord pĂĄ i april.

Vi var jo på samme center (Palema Trotting) i Florida, og jeg havde meget kontakt med nogen af dem, som arbejdede for Åke, så da han tilbød mig job, så følte jeg bare, at jeg måtte jeg takke ja.

Der er mange flere muligheder ved at arbejde for Åke, så det er ikke fordi der var noget galt med Staffan Lind, men jeg kunne bare ikke sige nej, da muligheden bød sig for at arbejde for en mand som Åke Svanstedt.

Palema Ttotting Center, hvor Åke Svanstedt træner om vinteren

Jeg har arbejdet inden for travsporten i mange ĂĄr.

Jeg startede hos Jeppe Juel, som fik mig til Norge efter 8 mĂĄneder.

Jeg var 6 ĂĄr i Norge, hvor jeg bla. arbejdede for Kristian Malmin, Frode Hamre og Bo Westergaard.

Nu har jeg været her i USA over et år, og der er en del forskel på, hvordan vi træner unghestene.

Her bliver de kørt til midt i november, og siden jogger de frem til anden uge i januar.

Efter det begynder vi at køre job med dem 1600 m, og sætter mere og mere fart på for hver uge.

Hvis man sammenligner det med Skandinavien, så kører vi langt fra så meget mængdetræning som man gør hjemme og allerede nu går næsten alle 2-åringerne 1.25/1600m.

De ældre heste træner vi som mange gør hjemme med intervaller på en retbane to gange i ugen, men det er jo ikke normalt her.

De fleste amerikanere vil jo ikke køre på retbane i tungt sand, men fortsætter derimod med at køre banejob med gamle heste, men på det punkt træner vi  hos Åke Svanstedt som mange gør i Skandinavien.

Resolve med Ă…ke Svanstedt. Foto Elise Tillerflaten

Resolve er stjernen

Vi har mange fine heste, men det er klart, at Resolve er den som man har de største forventninger til.

Han ser kanon fin ud, og det er klart, at den nærmeste tid bliver spændende, for vi håber og tror jo på at han er ligeså fin som sidste år, og kan rejse til Sverige og starte sidste søndag i maj.

Det kræver, at han er på top direkte her, da han kun når en qualifier og en start før en eventuel rejse til Sverige.

Hvis man skal nævne andre heste, som vi har forventninger til at skulle gøre det rigtigt godt i år, så er det bla. New Jersey Viking, hvis store mål er Hambletonian.

Han er en kanon lækker hest, som gjorde det godt i fjor, og virker som om, han har udviklet sig som vi håbede her i vinter.

Desuden har vi to 3-ĂĄrs hopper, Everlyn og Ice Attraction.

De gjorde det godt sidste ĂĄr, og var med i toppen af ĂĄrgangen.

Disse heste har vi selvfølgelig også håb om at de skal kunne blande sig i den ”sjove” ende i år.

Ole Nielsen på vej ud til morgentræningen på Palema Trotting Center

Blandt 2-åringerne er det for tidligt at sige noget navn endnu, men vi har faktisk en hel del, som vi særdeles godt tilfredse med.

Siden må tiden bare vise, hvordan de er, når de kommer til start, og hvem som har det bedste hoved og kæmper, men foreløbig kan vi absolut ikke klage på vores 2 åringer.

To førstemænd

Vi er to førstemænd hos Åke Svanstedt.

Da Lucas Wallin stoppede hos Åke, og startede som selvstændig træner her i USA, fik jeg tilbudt hans stilling.

Nu er vi jo delt, så jeg er i Florida og Oskar Florhed (den anden førstemand) er i New Jersey, hvor vi har haft 30 heste stående i vinter.

Når vi rejser op fra Florida til New Jersey i slutningen af april, så er der meget planlægning med 70 heste og løb 5-6 dage i ugen, og ofte to baner samme dag, så det bliver en  mere hektisk tid, men det er samtidig jo  også det man ser frem til.

I slutningen af sæsonen, er det omvendt –  sĂĄ glæder man sig til  at det bliver en lidt mere rolig hverdag, men  akkurat nu kribler det i Ă©n for at komme op og starte med hestene, og se resultaterne af det arbejde vi har gjort i vinter.

Foto Svanstedt Stable

I Florida begynder en normal dag for mig klokken 6.00 om morgenen med at se til at alt er i orden, og ingen heste er syge.

Siden er der jo gerne en hest som har tabt en sko, som må ordnes før vi begynder at køre kl. 6.45.

Når vi er færdige med at træne, skal der laves lister til næste dag, planlægges med dyrlæger, bestilles foder og ja, alt det som man ikke tænker over skal gøres og der er faktisk en del!

PĂĄ vej ud til træning – hesten er Natalie Hanover (Chapter Seven). Foto Svanstedt Stable

Jeg ved ikke rigtig, hvordan min fremtid på længere sigt ser ud.

Jeg elsker USA, og trives fantastisk godt her.

Jeg har bestået trænerskolen i Danmark, og det er klart, at man ved jo, hvor man kommer fra, og længes altid lidt hjem, men sådan som situationen er i dansk travsport nu, så ser jeg ikke mig selv som træner i Danmark, desværre.

Jeg nyder min tilværelse nu, og føler på mange måder, at jeg lever et drømmeliv med sommer hele året.

Jeg har et job med meget ansvar og i et land fyldt med muligheder.

Jeg er utrolig taknemmelig for, at Åke gav mig chancen, og tilbød mig stillingen som den ene førstemand, da muligheden bød sig.

Så hvordan min fremtid ser ud ved jeg ikke, men jeg har ingen planer om at komme hjem lige med det første.

Foto Svanstedt Stable