Efter tirsdagens samrรฅd i Udvalget for Landdistrikter og รer appellerer Venstre-politikeren Hans Chr Schmidt nu til at Stemmeaftalen, der ligger til grund for Kulturministerens lovforslag tages op til revision.

Hans Chr Schmidt (V)- kรฆ,per for hestevรฆddelรธbssporten
Pรฅ sin facebook-profil skriver Hans Chr Schmidt
Har netop vรฆret i samrรฅd med kulturministeren. Spรธrgsmรฅlet drejede sig om hestesporten.
Jeg vil ikke komme ind pรฅ hele forlรธbet, men jeg er trist over, at ministeren ikke viser imรธdekommenhed over at se stemmeaftalen igennem.
Det er sket tit her i Folketinget, at hvis en aftale viser at have en anden effekt end den man regnede med, ja sรฅ kigger man pรฅ det en gang til – under den forudsรฆtning, at alle aftalepartner er enige.
Og her vil det have รธdelรฆggende virkning pรฅ hestesporten hvis ikke vi sรธrger for, at de kommer godt videre i et samarbejde med nogen der ogsรฅ gerne vil udvikle hestesporten.
Jeg hรฅber, at alle positive krรฆfter nu vil stรฅ sammen og prรธve at skabe et bedre resultat. For der kan findes brugbare lรธsninger.
Spรฆndende skal det blive at se om det lykkes Hans Chr. Schmidt at fรฅ รฆndret i Stemmeaftalen.
Hans Chr Schmidt har i รธvrigt foranlediget, at Kulturudvalget, som han ikke er medlem af, har ftemsendt endnu et spรธrgsmรฅl til Kulturministeren:
Kan ministeren bekrรฆfte, at Danske Spil bl.a. valgte at overtage hestespillet
for at kunne beskytte sit eget spil Lotto, jf. vedlagte redegรธrelse fra davรฆrende
finansmister Thor Pedersen af 2/5-03: โFinansministerens redegรธrelse til
statsrevisorerne i anledning af beretning nr. 06/02 om Dansk Tipstjeneste
A/Sโ?
Det er jo det essentielle i hele spรธrgsmรฅlet omkring Hestevรฆddelรธbssportens placering pรฅ Tipsnรธglen!!
