Sรธndag indleder Billund Trav sรฆsonen, der byder pรฅ flere spรฆndende tiltag – heriblandt en tiltrรฆngt fornyelse af trรฆnerstaben.
Sรฆsonen byder pรฅ 19 lรธbsdage, hvor man bl.a. skal forholde sig til det faktum, at Billund Travs flagskib, Sprintermesteren, afvikles en mรฅned tidligere end i fjor – 8. maj mod 3. juni i 2019 – mens et andet af banens storlรธb, Grand Circle 3-รฅrs Championat afvikles den 7. juni.

-Sprintermesteren er flyttet for at fรฅ lรธbet bedre passet ind, sรฅ det er spรฆndende at se hvilke heste de to lรธbsdage tiltrรฆkker. De ligger jo pรฅ et tidspunkt, hvor sรฆsonen lige er startet for mange af รฅrgangshestene, siger Billund Travs direktรธr, Christian Hundebรธll.
-Overordnet set synes jeg der er mange spรฆndende tiltag i gang fra bรฅde Dansk Hestevรฆddelรธb og Derby 25’s side, men vi bruger allerede hinanden til at sparre omkring events og udvikling af lรธbsdage.
-Det fรธrste event pรฅ Billund Trav bliver en dameaften den 23. april med fokus pรฅ mad, tรธj m.m., og sรฅ fรฅr vi besรธg af en rigtig Tv-kendis og erhvervskvinde, der kommer og holder et foredrag. Det faldt faktisk fรธrst pรฅ plads i dag, men jeg kan ikke pรฅ nuvรฆrende tidspunkt, afslรธre hvem det drejer sig om.
-Efter sommerferien har vi desuden et kรฆmpestort lรธbeevent for hardcore lรธbere med plads til kun 100 deltagere, men jeg forventer alligevel at det hurtigt bliver udsolgt.
Lokale samarbejdspartnere
Billund er som bekendt ogsรฅ hjemsted for flere andre stรธrre turistattraktioner og Billund Trav har i mange รฅr haft et rigtig fint samarbejde med bรฅde Legoland, Givskud Zoo og Lalandia.
-Vi har isรฆr et tรฆt samarbejde med Lalandia og de “sender” mange gรฆster herover; det kan vi se tydeligt pรฅ deres armbรฅnd, men derudover har vi ogsรฅ to lรธbsdage i juli mรฅned et tilbud til Lalandias gรฆster, som fรฅr en rundvisning i staldene, en is og et spillebevis pรฅ 50 kroner – det er meget populรฆrt, siger Christian Hundebรธll, som ogsรฅ har fin gang i salget af sponsorater.

-Pรฅ nuvรฆrende tidspunkt er der kun รฉt lรธb pรฅ Sprintermesteren, der ikke er solgt, og vi har ogsรฅ solgt de fรธrste lรธb pรฅ Grand Circle-dagen, sรฅ det er meget positivt.
Ny trรฆner
Efter Timmy Ruusuviita stoppede kort fรธr Jul, har Billund Trav igen blot tre trรฆnere tilknyttet – Peter J. Hansen, Renรฉ Kjรฆr og Gitte Madsen – men det bliver der formentlig snart รฆndret pรฅ.
-Vi arbejder stenhรฅrdt pรฅ at udvide trรฆnerbestanden med en eller mรฅske to trรฆnere, og jeg tror at vi i hvert fald i รฅr fรฅr mindst รฉn ny trรฆner, siger Christian Hundebรธll.
-Men vi har ogsรฅ Danmarks bedste bane iflg. Halmstad Travets “berรธmte” banemand, Hรฅkan Johansson, som var pรฅ besรธg for to รฅr siden. Det eneste vi manglede var en banehรธvl og det investerede vi sรฅ i.
-Vi har ikke f.eks. ikke haft problemer med den meget nedbรธr, der er faldet flere steder i Jylland. Der er godt nok lovet regn bรฅde lรธrdag og sรธndag formiddag, men det ser jeg ikke som noget problem.
