Fra mandag den 20. marts รฆndrer ATG reglerne for tildeling af Reserveheste i V-spillene
Turordningen, der har vรฆret baseret pรฅ hestenes antal startpoint udgรฅr som grundlag for tildeling af Reserveheste i V-spillene i svenske lรธb fra mandag den 20. marts.
Fremover vil spillerne fรฅ tildelt reserver pรฅ samme mรฅde som pรฅ danske lรธbsdage uden skandinavisk spil.
Sรฅ nรฅr en spiller ikke selv har markeret reserveheste, sรฅ tildeles de efter hvordan spillerne har valgt favoritter.
Det vil sige at den hest, der er mest markeret efter spilstop i en afdeling vil vรฆre fรธrstereserve, hesten der er nรฆstmest markeret er andenreserve osv.
รndringen fรฅr ogsรฅ betydning for de danske lรธbsdage med fรฆlles nordisk og skandinavisk spil, sรฅ tildelingen af reserveheste fra og med mandag den 20. marts sker pรฅ samme mรฅde pรฅ alle danske lรธbsdage.
Da denne รฆndring krรฆver en stรธrre opdatering af ATGs system, vil det ikke vรฆre muligt at spille til nรฆste uges V-spil pรฅ svenske og norske baner fรธr mandag den 20. marts klokken 09.00.
