24-årige Casper M. Nielsen kan være på vej mod sin hidtil bedste sæson.

Kaj Jensens førstemand Casper M. Nielsen sørgede for mandagens største overraskelse på Skive Trav, da han vandt 2. løb med mindstspillede Ghina D. Sleipner til odds 27.71.
Open stretch var vejen mod sejren, der kom i hus i 1.17.2a/2060 m foran favoritten Rosa Danica med Flemming Jensen, der ellers så ud til at have kontrol på løbet.
Ghina D. Sleipner (Great Challenger) der her startede for 10. gang, sluttede stærkt af i open stretch til sin første sejr karrieren og den 17. i år for Casper M. Nielsen.
Casper M. Nielsen har det med at servere overraskende vindere – dagens vinder var den største oddsmæssigt i Ã¥r – indtil i eftermiddag havde det været sejren med Clark Gable den 1. april pÃ¥ Fyens Væddeløbsbane, der gav odds 23,88.
Ghina D. Sleipners sejr betød, at V4-gevinsten blev på 1.151 kroner.
Dagens hurtigste vinder var 9-Ã¥rige El Capitan (Maharajah) med Finn M. Lassen, der kunne rekordforbedre til 1.13.0a/1600 m som sikker vinder foran 4-Ã¥rige Gismo med Gordon Dahl i 1.13.5.
Det var tredje sejr i træk og femte sejr i år for El Capitan og for Finn M. Lassens vedkommende var det 8 sejr i 25 starter i år!
Flemming Jensen havde på papiret flere gode chancer, men det blev kun til sejr med Honesty S (Quite Easy), der tog sin tredje sejr i træk på Skive Trav.
