Niels Thomsens franske 5-รฅring Errakis, der vandt i fredags i Berlin, var atter til start sรธndag og vandt igen.
Det har vรฆret tungt at fรฅ gang i karrieren pรฅ franske Errakis, der i Hermine dโUrga har samme moder som Prix dโAmerique-vinderen Oyonnax.
Efter Hamburg-trรฆneren Olaf J. Schrรถder har overtaget trรฆningen af Errakis (The Best Madrik) synes hesten at have fundet den rette melodi, og den har i hvert fald lรธbet meget mere stabilt i รฅr end i de to foregรฅende sรฆsoner.
I det tyske Derbymeeting pรฅ Mariendorf-banen i Berlin kรธres nogle lรธb med indledende afdelinger og finaler, og et sรฅdant har Errakis med Jรธrgen Sjunnesson vรฆret til start.
I fredags vandt parret sikkert indledende afdeling i 1.16.8a/1900 m og denne sรธndag eftermiddag gentog Errakis prรฆstationen ig vandt pรฅ ny efter behag i 1.16.6a/1900 m.
Mens der i fredags var 1.400 Euro i prรฆmie sรฅ var der dobbelt op sรธndag, nemlig 2.800 Euro.
For spillerne gik det imidlertid den anden vej.
I fredags betalte Errakis 2,10 i odds โ i dag var den kรฆmpefavorit til odds 1,10!
Errakis blev erhvervet pรฅ Arqana-Trot auktionen i 2016 for 13.000 Euro af den svenske trรฆner Tomas Malmqvist, der trรฆnede den indtil Schrรถder tog over.

