BBS Sugarlight med Vidar Hop klarede akkurat sejren hjem i Prijs der Giganten pรฅ Victoria Park i Wolwega sรธndag aften.
Det var nรฆppe en BBs Sugarlight (Super Light) der var helt pรฅ toppen, der kunne hjemfรธre det hollandske storlรธb, Prijs der Giganten pรฅ banen i Wolvega sรธndag aften.
BBs Sugarlight, der tidligt blev sendt i spids af Vidar Hop, fik lov til at fรธre i et ret blรธdt tempo undervejs, og fรธrst de sidste 500 meter kom der fart pรฅ lรธbet.
Det betรธd, at den hollandske Diamond (Classic Photo) med Robin Bakker kom i et godt angreb, og pรฅ et tidspunkt i oplรธbet sรฅ det ud til at Diamond havde overtaget pรฅ BBS Sugarlight.
Den svensk/norske toptraver klarede imidlertid skรฆrene og vandt med et hoved. Begge fik noteret 1.13.4..
Pรฅ tredjepladsen var der ogsรฅ hรฅrd kamp, ja, sรฅ hรฅrd kamp, at der var dรธdt lรธb mellem Duke of Greenwood (Othello Pierji) med Jos Verbeeck og Rocky Winner (Credit Winner) med Gabriele Gelormini, de fik begge noteret 1.13.6.

Indvendige BBS Sugarlight med Vidar Hop forsvarede sig for Diamond med Robin Bakker. Foto Gerard Forni
Der var 28.000 Euro i fรธrsteprรฆmie til BBS Sugarlight, der som nรฆstfavorit gav flotte 5,3 gange pengene.
Lรธbets favorit, franske Ustinof du Vivier (Look de Star) med Matthieu Abrivard var tilsyneladede slet ikke sig selv, og allerede efter 500 meters kรธrsel, mรฅtte Abrivard sidde og drive pรฅ den for at fรธlge med.
Den fald helt bagud af feltet, og blev endda diskvalificeret for urent trav

