Digitalisering vil vรฆre med til at sikre bedre overholdelse af karenstider og mindske sagsbehandlingstiderne, skriver Bent Grรธn fra ร bybro i dette indlรฆg til Talerstolen.
Der er formentlig et vist potentiale i et รธget fokus pรฅ digitalisering indenfor Dansk Travsport/Hestesport, som vil kunne gavne sportens omdรธmme, hestevelfรฆrdet, og sportens aktรธrer
I forbindelse med de sager vi har oplevet pรฅ det seneste, har jeg overvejet hvordan vi fremover kan sikre at heste fรธrst starter, nรฅr karensperioden efter behandling er vel overstรฅet.

Tilsvarende med hvordan den lange sagsbehandlingstid, som vi sidst sรฅ i sagen mod ID Exceptional kan reduceres.
Denne strakte sig fra juli til helt hen i slutningen af december samme รฅr.
Jeg tรฆnker, at det kunne vรฆre vรฆrd at undersรธge om det ville vรฆre en fordel at behandlingsjournalerne bliver digitalt tilgรฆngelige.
Ved startmelding tjekkes behandlingsdatoen, og er karensperioden ikke overstรฅet, er det ikke muligt at startmelde.
Dette ville sikre, at der aldrig kommer heste til start, som ikke er korrekt startberettiget.
En stor hjรฆlp for de ansvarlige for hestene og lettelse i det daglige ved ikke hele tiden at skulle holde รธje med, om der nu kan startmeldes, samtidig med at trรฆning og andet skal passes.
Den lange sagsbehandlingstid vi sรฅ i tilfรฆldet med ID Exceptionel, mรฅ kunne optimeres.
Er det vanskeligt, at finde datoer til fysiske mรธder pga. ferie eller andet, kunne man overveje at supplere med online mรธder, hvor der er indtil flere velfungerende digitale platforme eks. Skype, Teams, at vรฆlge blandt.
Fremsendelse af resultater fra laboratorieprรธver bรธr kunne fremsendes on line, og vรฆre fremme kort tid efter prรธven er udtaget.
Korrespondance medlemmer imellem kan foregรฅ i lukkede online-foraer.
I det hele taget findes en rรฆkke digitale vรฆrktรธjer, som kan reducere sagsbehandlingstiden uden at gรฅ pรฅ kompromis med kvaliteten i processen. Mรฅske sker noget af ovenstรฅende allerede, men jeg kan godt vรฆre noget usikker, nรฅr jeg iagttager den samlede sagsbehandlingstid.
Jeg kender ikke niveauet for digitalisering inden for Dansk Travsport/Hestesport, men vil opfordre til at det fรฅr en hรธj prioritet i forbindelse med udarbejdelse af strategiplanerne.
Det er vigtigt med konkrete og synlige initiativer, som helt sikkert vil have positiv afsmitning pรฅ sportens omdรธmme, hestevelfรฆrdet og lette hverdagen for sportens aktรธrer.
Danmark er kendt for at vรฆre fรธrende indenfor digitalisering og her skal Dansk Travsport/Hestesport vรฆre med pรฅ vognen for at skabe de bedste forudsรฆtninger for at sporten er rustet til fremtiden.
Ovenstรฅende er fremsendt til Dansk Hestevรฆddelรธb og Dansk Travsports Centralforbund primo oktober 2024, og de er sรฅledes allerede bekendt med opfordringen.
Med venlig hilsen
Bent Grรธn
Kirkevej 32, 9440 Aabybro
